Bardzo niskie temperatury, które panują w Rosji, stwarzają warunki do powstania spektakularnych zjawisk i iluzji optycznych. Tzw. „Słońca poboczne” mogli ostatnio obserwować mieszkańcy Tiumenu – donosi UPI.com.

Kryształki lodu unoszące się w powietrzu nad Rosją stworzyły złudzenie optyczne, które sprawiło, że mieszkańcy mieli wrażenie, że na niebie znajdują się aż trzy słońca w towarzystwie tęczy do góry nogami.

Poniższy film został uchwycony w niedzielę w pobliżu miasta Tiumeń, gdy temperatura obniżyła się poniżej zera. Materiał przedstawia słońce otoczone przez dwa inne znajdujące się na prawo i lewo, w tej samej odległości od słońca. Słońca poboczne to efekt refrakcji, czyli załamania światła na sześciokątnych kryształkach lodu unoszących się w atmosferze.

W chwili kręcenia filmu temperatura wynosiła -4 stopnie, była więc odpowiednia do utworzenia kryształków. Także efekt tęczy do góry nogami to rezultat odbicia światła, a nie warunków, które tworzą zwykłą tradycyjną tęczę – napisał autor filmu.

21.11.2016 02:22