Zima wcześnie zaatakowała i już musi pakować walizki. Zgodnie z naszymi długoterminowymi prognozami, po połowie listopada miało nadejść olbrzymie ocieplenie i o śniegu oraz mrozie zapomnimy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że już za kilka dni słupki rtęci pokażą 15 stopni powyżej zera!
Będzie coraz cieplej
Okres panowania arktycznych mas powietrza dobiega do końca. Głębokie niże znad Atlantyku ruszają w głąb Europy, a z nimi porcja ciepła z zachodu. Co więcej, nad krańcami Europy Wschodniej w drugiej połowie tygodnia utworzy się olbrzymi wyż, który zablokuje wędrówkę niżów nad Rosję. Dla nas jest to bardzo dobra informacja, ponieważ praktycznie cały czas będzie wiało z południa, a więc bardzo ciepłymi masami powietrza.
Ocieplenie przyjdzie w ślad za frontem, który we wtorek obejmie Polskę zachodnią, a w nocy z wtorku na środę cały kraj. Występować na nim będą opady śniegu, szybko przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Wtorek będzie jednocześnie ostatnim chłodnym dniem z temperaturami od 0 do 5 stopni. W środę na zachodzie już 9-10 stopni, a w czwartek nad ranem nigdzie nie będzie przymrozków. W piątek na południowym zachodzie Polski termometry wskażą aż 13-14 stopni!
Popada i powieje
Jedynym minusem ocieplenia będą niestety opady, a tych brakować w tym tygodniu nie będzie. Padać ma praktycznie każdego dnia, z tym, że od środy będzie to już sam deszcz; odwilż dotrze nawet wysoko w góry. Wiatr będzie również odczuwalny, z południowego-zachodu. Trochę więcej słońca powinno pojawić się w czwartek na zachodzie, a w piątek na południu i wschodzie. Weekend z deszczem, ale ciepły, bo w wielu regionach zobaczymy ponad 10 stopni.
Do 25. listopada bez większych zmian
Praktycznie aż do 25 listopada nie przewidujemy większych zmian w pogodzie. Nad Europą Wschodnią wciąż panował będzie olbrzymi wyż, który zablokuje wędrówkę niżów zalegających na zachodzie kontynentu. Opadów będzie mniej, ale temperatura pozostanie wysoka jak na tę porę roku – od 7 do 12 stopni, ale nie wykluczamy ok. 21-22 listopada wiatru halnego, który na południu podniesie temperaturę do nawet 14-15 stopni! Będzie zatem wyjątkowo ciepło jak na trzecią dekadę miesiąca.
Stopniowo zacznie ochładzać się z końcem listopada, ale nie ma pewności, czy będzie to atak zimy.

14.11.2016 12:27