Niska prędkość wiatru oraz bardzo niskie temperatury to niestety idealny przepis na smog. Silne zanieczyszczenie powietrza od dwóch dni daje się we znaki na terenie Górnego Śląska.
Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach poinformował, że w Rybniku w nocy ze środy na czwartek poziom pyłu zawieszonego PM10 o północy osiągnął 750 mikrogramów na metr sześciennych. Jednak średnia dobowa wartość pyłu PM10 nie przekroczyła 300 miligramów na metr sześciennych, tym samym nie ogłoszono jeszcze sytuacji nadzwyczajnej.

Zanieczyszczenia dają się we znaki również w innych miastach Górnego Śląska. Ostatniej nocy najwyższą wartość odnotowano w Zabrzu – 499 mikrogramów na metr sześc., oraz Wodzisławiu śląskim – 432 mikrogramów. Z kolei średnie dobowe emisje pyłu PM10 zostały przekroczone praktycznie w całym regionie. Wartości – wyrażone w mikrogramach na metr sześcienny – wyniosły odpowiednio: w Bielsku Białej 106, Cieszynie 69, Częstochowie 102, Dąbrowie Górniczej 106, Gliwicach 146, Katowicach 129, Sosnowcu 116, Tychach 113, Wodzisławiu Śląskim 191, Zabrzu 188, Złotym Potoku 54, a w Żywcu 136. Dopuszczalny poziom pyłu (50 mikrogramów na metr sześc.) został przekroczy także w woj. opolskim: Kędzierzynie Koźlu – 109, Opolu – 89 oraz Zdzieszowicach.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach – w odpowiedzi na wysokie stężenie pyłu PM10 wydał powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego na obszarze aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej – tj. Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Żory, w środkowej części strefy śląskiej (powiaty: bieruńsko-lędziński, pszczyński, gliwicki, mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski i żywiecki). Według prognoz WIOŚ w czwartek jakość powietrza w tych regionach będzie bardzo zła; w południowej części strefy śląskiej – zła, z kolei w aglomeracji górnośląskiej, tj. w miastach Częstochowa i Bielsko-Biała „dostateczna”.

W związku w wysokim stężeniem pyłu zawieszonego, apeluje się do mieszkańców o bezwzględne unikanie przebywania na wolnym powietrzu oraz powstrzymać się od jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Zanieczyszczenie może być szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, osób starszych i schorowanych oraz kobiet w ciąży.

O tej porze roku w centralnych i zachodnich regionach województwa śląskiego powietrze ma często nie najlepszą jakość. Przyczyną jest smog, czyli efekt przede wszystkim niskich emisji. To efekt spalania w prymitywnych, głównie domowych paleniskach, paliw niskiej jakości, czasem odpadów.

10.11.2016 14:29