W chłodnej porze roku prawie zawsze, gdy temperatura spada, niebo zaczyna się przejaśniać, co zmniejsza szanse na opady śniegu, których tak bardzo oczekują fani białego puchu. Właśnie tak będzie we wtorek – zrobi się chłodniej niż miało to miejsce wczoraj, ale dla odmiany aura ulegnie poprawie, a opadów ma być raczej niewiele.
Sytuacja baryczna
Nad Atlantykiem, Rosją, Niemcami, w Krajach Nadbałtyckich i nad Bałkanami znajdują się ośrodki niżowe, z którymi związane są fronty atmosferyczne. Wyże póki co stacjonują nad Skandynawią i północną Rosją, a także w rejonie Azorów. Polska znajduje się pod wpływem słabego układu wyżowego z centrum nad wschodnią Polską, który zacznie poprawiać nam pogodę. Jednocześnie z północy spływa zimne powietrze pochodzenia arktycznego, jedynie na południowym wschodzie zaznacza się cieplejsze polarnomorskie.
Wyjrzy trochę słońca
Już z samego rana w wielu regionach niebo się przeciera, choć chmury pokazują się wszędzie. Opadów na szczęście przynoszą niewiele i taka sytuacja pozostanie do końca dnia. Słabe opady śniegu z deszczem bądź krupy śnieżnej możliwe są w województwach zachodnich, a także nad samym morzem (konwekcja). Na pozostałym obszarze bez deszczu i śniegu, a po południu na północnym wschodzie, w centrum, na Pomorzu oraz na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie jest szansa na dłuższe chwile ze słońcem, więc przydadzą się okulary przeciwsłoneczne.
Będzie chłodno, choć nie zimno
Po licznych porannych przymrozkach w dzień temperatura wzrośnie i wszędzie będzie powyżej zera. W najcieplejszym momencie dnia, a więc około godziny 14:00, spodziewamy się od 2 stopni w regionach północnych, 4-5 stopni od Ziemi Lubuskiej przez centrum, rejon Warszawy po Lubelszczyznę do 6-7 stopni na Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu. Wiatr na całe szczęście będzie na ogół słaby, tylko na zachodzie od czasu do czasu umiarkowany, z kierunków zmiennych – na zachodzie z przewagą południowych i południowo-wschodnich, a na wschodzie i Warmii – zachodnich.
Warunki biometeorologiczne z racji poprawy pogody powinny stać się obojętne, więc aura nie powinna mieć większego wpływu na nasze samopoczucie. W całym kraju dominować będzie odczucie zimna.
Noc z mrozem
W nocy na krańcach zachodnich, Pojezierzu Pomorskim, na Kujawach oraz w Małopolsce, Górnym Śląsku, Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich i Lubelszczyźnie stopniowy wzrost zachmurzenia aż do wystąpienia opadów mokrego śniegu i śniegu z deszczem. Na pozostałym obszarze pogodnie – zachmurzenie małe i umiarkowane, na ogół bez opadów. Nad ranem w wielu regionach mglisto – mgły będą ograniczać widzialność poniżej stu metrów. Temperatura minimalna od -7/-5 stopni na krańcach południowo-zachodnich i północnym wschodzie, do 2-3 stopni na południowym wschodzie. Na pozostałym obszarze ok. 0 stopni. Wiatr słaby.

08.11.2016 06:33