Wielkie Jezioro Słone w amerykańskim stanie Utah wysycha i kurczy się, a NASA, które opublikowała zdjęcie, wyjaśnia, co się z nim dzieje.

Nowe zdjęcia i animacje opublikowane w czwartek przez NASA Earth Observatory przedstawiają, jak dużo wody zostało utracone z jeziora w ciągu ostatnich pięciu lat. Animowany obraz przedstawia południową część jeziora, wiele z Salt Lake City widocznych jest w części dolnej prawej części zdjęcia.

Wyspa Antylop znajdująca się z prawej strony obrazu, która była faktycznie wyspą na początku tego wieku, teraz bardziej przypomina półwysep. W pierwszej połowie tego roku około połowa tego lądu uległo spaleniu przez duży pożar.

Animacja przedstawia porównawczy rozmiar Wielkiego Jeziora Słonego we wrześniu 2011 oraz we wrześniu 2016 r. @NASA

Spadek poziomu wody w jeziorze został wywołany zarówno czynnikami naturalnymi, jak i antropogenicznymi. Jedną z przyczyn jest długotrwała susza, która utrzymuje się od pięciu lat. Problem jednak rośnie od 150 lat, gdy ludzie zaczęli zużywać większą ilość wody z jeziora i jego zlewni niż była uzupełniana – informuje NASA. Z biegiem lat woda była pobierana w coraz szybszym tempie, a dziś około 40 proc. wody z rzeki, która powinna wpływać i napełniać jezioro jest zużywana przez rolnictwo i inne gałęzie przemysłu, a także wykorzystywana do spożywana przez ludzi – wynika z raportu.

Jednym z obszarów, gdzie skutki wysuszenia są najbardziej widoczne, jest Zatoka Farmingtona (w prawej górnej części obrazu), skąd w ciągu pięciu lat ubyło 75 proc. wody. „Zatoka Farmingtona niemal całkowicie zanikła w wyniku połączonych skutków suszy i poboru wody z rzek zasilających jezioro” – powiedział Wayne Wurtsbaugh, ekspert od nauk wodny na Utah State University. „Zatoka Farmingtona jest bardzo ważnym miejscem żerowania dla przybrzeżnego ptactwa migrującego i ptactwa wodnego (…) Nawet przy niskim poziomie, jaki mamy teraz, pozostaje nadal bardzo ważny, ale z powodu zmniejszenia rozmiaru jezioro straciło swoją wartość” – dodaje.

W październiku 2016 r. poziom wody w Wielkim Jeziorze Słonym osiągnął najniższe wartości w historii – 1277.5 m. „Jeśli nie podejmiemy jakichkolwiek działań, to spadek wody będzie kontynuowany” – powiedział inżynier Wydziału Zasobów Wodnych, Craig Miller.

05.11.2016 12:31