Tak jak wcześniej pisaliśmy, w weekend w pobliżu Malty uformował się niż, który w niedzielę będąc już nad Morzem Śródziemnym na krótko stał się wręcz tropikalną burzą.

Ten film został schwytany przez maltańskiego mieszkańca, Stephanie Hak. Pokazuje on olbrzymią falę, która załamuje się, mocząc przechodniów i zatrzymuje ruch na drogach.

„To był szczęśliwy zbieg okoliczności, jeśli bym przyjechała 30 sekund później mogłabym również zostać dotknięta przez falę” – powiedziała Hak.

Niepogoda na Malcie dała się we znaki w niedzielę. Choć nie odnotowano żadnych ofiar, to jednak policja odebrała kilkaset telefonów o powalonych drzewach i słupach energetycznych.

Łodzie przycumowane do przystani Portomaso były pokryte szlamem i uszkodzone z powodu silnego wiatru i fal. Kilka hoteli zostało zalanych, teraz trwają prace remontowe. Władze zwróciły się do mieszkańców, by uniknąć obszarów przybrzeżnych i nasypów z powodu wysokich fal rozbijających się o wyspę. Biuro meteorologiczne poinformowało, że prędkość wiatru sięgało 22-33 węzłów w porywach do 45 węzłów.

01.11.2016 21:29