Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,0 stopnia w skali Richtera, które nawiedziło Kumamoto w Japonii w kwietniu br. mogło zostać zatrzymane przez magmę wulkanu Aso – informuje weather.com.

Przy pomocy zdjęć satelitarnych Google Earth i spostrzeżeń dokonanych w terenie, geofizycy Aiming Lin i jego koledzy odkryli, że trzęsienie stworzyło prawie 40-kilometrowej długości pokos pęknięć powierzchniowych wzdłuż uskoku Hinagu-Futagawa – informuje Science. Odkryli również nowy układ uskoków przecinających kalderę Aso z przemieszczeniami poziomymi.

Jednakże, w pobliżu północno-wschodniej krawędzi kaldery powierzchnia pęknięcia uległa zmianie. Zostały one zdominowane przez pionowe ruchy przed nastaniem gwałtownego zatrzymania.

„Jest to pierwszy przypadek dotyczący interakcji między wulkanem a sejsmicznymi pęknięciami, o jakich wiemy do tej pory” – powiedział Lin. Według badania sejsmiczne pęknięcia przecięły kalderę Aso i dwa stożki wulkaniczne wewnątrz przed przejściem do gwałtownego zatrzymania w związku z nagromadzeniem magmy.

Według badania, fale energii z trzęsienia ziemi przebyły drogę po chłodniejszej, kruchej skale w kierunku wulkanu. Niezwykle gorąca magma w kalderze pochłonęła energię, wsunęła w górę i na zewnątrz, prowadząc do zatrzymania pęknięcia na jej drodze. Jednakże nowe szczeliny pod spodem krateru mogą pozwolić na ucieczkę magmy, która może potencjalnie wyzwolić wybuchy podobne do tych październikowych, emitując popiół na wysokość 10 kilometrów.

Geofizyk Margarita Segou wyjaśniła Science, że czynniki, które kontrolują pęknięcia, są przedmiotem ciągłych badań, a zmiany właściwości stref uskokowych odgrywają w tej kwestii ważną rolę. Prócz wpływu komór magmowych na płytką skorupę istnieją jeszcze inne potencjalnie istotne czynniki, takie jak: obecność niskich prędkości fal sejsmicznych w strefach kontrolowanych przez płyny.

Epicentrum potężnego trzęsienia ziemi znajdowało się w prefekturze Kumamoto, a kilka dni później wstrząs wtórny o magnitudzie 5,4 stopnia w skali Richtera uderzył w południową wyspę Kiusiu. W trakcie obu wstrząsów zginęły 42 osoby, a ponad tysiąc budynków uległo zniszczeniu.

Naukowcy mają nadzieję zebrać więcej danych na temat wpływu pęknięć na aktywność wulkanu Aso.

26.10.2016 08:33