Fot. AP

Najstarsza dotychczas panda trzymana w niewoli została w niedzielę poddana eutanazji w hongkońskim parku rozrywki, gdzie zamieszkiwała, z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia – donosi agencja Associated Press.

Ocean Park poinformował w oświadczeniu, że weterynarz doknał eutanazji 38-letniej Jia Jia, by zapobiec jej dalszemu cierpienia oraz ze względów etycznych.

Światowa Księga Rekordów Guinnessa uznała Jia Jia za najstarszą pandę żyjącą w niewoli. Średnia długość tych zwierząt w środowisku naturalnym wynosi od 18 do 20 lat, a w niewoli to 30 lat.

Urodzona w stanie dzikim Jia Jia została zabrana do rezerwatu dzikiej przyrody w centrum hodowlanym w środkowej chińskiej prowincji Syczuan w 1980 roku, gdy liczyła około 2 lat. Jia Jia i inna panda, An An, zostały oddane do Hongkongu w darze od Pekinie w 1999 roku, w drugą rocznicę przekazania miasta z Wielkiej Brytanii do Chin.

Pandy, będące ukochanym symbolem Chin, były długo uważane za jeden z najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt na świecie, choć w zeszłym miesiącu wiodąca międzynarodowa grupa obniżyła ich klasyfikację na „wrażliwe”. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody cytowała działania ochronne, które pomogły w skoku dzikiej populacji pandy do 1,864 w roku 2014 z 1,596 w roku 2004. Jednak rząd chiński odrzucił decyzję grupy, tłumacząc, że stan pand jest niemniej poważny, ponieważ ich siedliska zostały zniszczone z przyczyn ludzkich i naturalnych.

Jia Jia, która obchodziła swoje 38. urodziny w sierpniu, wykazywała oznaki złego stanu zdrowia z powodu starości: cierpiała na nadciśnienie tętnicze oraz bóle stawów, które wymagały regularnego leczenia. W ciągu ostatnich dwóch tygodni jej stan znacznie się pogorszył, a waga drastycznie spadała, gdyż przestała jeść.

„To jest dzień, który wiedzieliśmy, że w końcu nadejdzie, ale to smutny dzień dla nas wszystkich w parku, a zwłaszcza dla strażników parkowych, którzy opiekowała się nią przez lata” – powiedział w oświadczeniu przewodniczący Ocean Park, w Leo Kung.

Trzy inne pandy wciąż żyją w Ocean Park – 30-letni An An, Ying Ying oraz 11-letni Le Le.

17.10.2016 08:26