Październik to czas prawdziwiej jesieni, co doskonale widzimy za oknem. Temperatury nie tylko są bardzo niskie, a niebo pochmurne, to jeszcze do tego wszystkiego dołączyły obfite opady i bardzo silny wiatr. Dziś najgorsza sytuacja pogodowa będzie mieć miejsce na południu.
Sytuacja baryczna
Nad Skandynawią utworzył się potężny układ wyżowy, w centrum którego ciśnienie poskoczyło do 1045 hPa. Ten olbrzymi antycyklon steruje pogodą także w krajach Europy Zachodniej, jak i na północy, zachodzie i w centrum Polski. Jednak nad środkową Ukrainą wciąż mamy do czynienia z wilgotnym niżem, a związany z nim front okluzji psuje pogodę na południu kraju. Taki rozkład ciśnienia sprzyja adwekcji bardzo zimne powietrza arktycznego z dalekiej północy.
Od północy poprawa pogody
Od samego rana na Pomorzu, Warmii, Podlasiu, Mazowszu, Kujawach, w Wielkopolsce i Ziemi Lubuskiej będzie pogodnie – z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Początkowo sporo chmur i zanikający deszcz na południu Mazowsza i Wielkopolski oraz w centrum, ale i tu jeszcze przed południem powinno się rozpogodzić. Na wschodzie i południu pochmurno z ciągłymi, silnymi opadami deszczu
Po południu aura ulegnie zdecydowanej poprawie również na Dolnym Śląsku, w Górach Świętokrzyskich i Lubelszczyźnie. Pochmurno i deszczowo będzie już tylko na Roztoczu, Podkarpaciu i w Małopolsce. Poza tym sporo rozpogodzeń, a przelotny deszcz pojawi się gdzieniegdzie na Pomorzu.
Zimno i wietrznie
W dniu dzisiejszym najniższych temperatur spodziewamy się w regionach północno-wschodnich, ok. 10-11 stopni. Na pozostałym obszarze wartości na termometrach wyrównane w granicach 12-14 stopni, a na krańcach zachodnich do 15 stopni. Wiatr dość silny, w porywach 60-70 km/h, a na wybrzeżu do 75 km/h, północny i północno-wschodni.
Warunki biometeorologiczne na południu, a początkowo również w centrum i wschodzie niekorzystne. Będziemy odczuwać senność, rozdrażnienie, wystąpią problemy z koncentracją. Na północy i zachodzie biomet korzystny lub obojętny. Z powodu silnego wiatru w całym kraju dominować będzie odczucie zimna.
Noc wietrzna, z opadami
W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. W wielu regionach opady deszczu – na zachodzie i wybrzeżu o charakterze przelotnym, a od Podlasia po Podkarpacie pojawią się opady ciągłe związane z nowym niżem, który przybędzie do nas ze wschodu. W górach i na Podhalu spadnie śnieg. Temperatura minimalna od 4 stopni na Górnym Śląsku i w Małopolsce, 5-6 stopni w głębi kraju do 8-10 stopni nad samym morzem. Wiatr na wybrzeżu dość silny i porywisty, w porywach 60-70 km/h, na pozostałym obszarze umiarkowany i silniejszy, północny i północno-wschodni.

04.10.2016 06:25