Archipelag wysp Samoa nawiedziło gradobicie tak rzadkie, że zupełnie zaskoczyło okolicznych mieszkańców, którzy zobaczyli takie zjawisko po raz pierwszy w swoim życiu – donosi The Guardian.

Tropikalny naród Samoa leży na Pacyfiku, gdzie średnia temperatura o tej porze roku nie spada poniżej 29 stopni. Jednak w piątek wieczorem nieoczekiwane gradobicie nawiedziło wschodnią część wyspy Savai’i i towarzyszyły jej ulewne deszcze oraz silne podmuchy wiatru.

To dopiero drugi raz, kiedy lodowe kule spadły na Samoa w historii pomiarów. Po raz pierwszy podobne zjawisko miało tutaj miejsce w 2011 r.

Jak twierdzą mieszkańcy, burza trwała stosunkowo krótko, tj. 10-15 cm, a grad miał średnicę około 2 cm. „Lód był bardzo mały i nie było żadnych doniesień o wyrządzonych przez niego szkodach” – powiedział Luteru Tauvale, główny meteorolog Serwisu Pogodowego.

„Bo to było tak niespodziewane, że wiele osób uważało, iż zjawisko zostało wymyślone. „usieliśmy skorzystać z obrazów satelitarnych oraz przeanalizować warunki, które doprowadziły do opadów gradów, by przekonać ludzi, że było to prawdziwe” – dodał.

Mieszkańcy na portalach społecznościowych opublikowali setki zdjęć przedstawiających zupełnie zimowe krajobrazy w tym tropikalnym kraju. Wielu nawet najstarszych miało do czynienia z gradem po raz pierwszy w życiu, tym samym na własnej skórze odczuli skutki zmian klimatycznych.

„Zmiany klimatyczne są tutaj” – powiedział jeden z użytkowników na Facebooku.

Grad tworzy się w niestabilnej masie powietrza, gdzie amplituda temperatury wraz z wysokością jest większa niż normalnie.

21.09.2016 14:29