Mimo, że lato na Syberii już dawno przeszło do historii, obszar wciąż trawią olbrzymie pożary. Rok 2016 był pod tym względem wyjątkowo aktywny – informuje NASA.

To zdjęcie w naturalnym kolorze zostało nabyte przez Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS) na satelicie Terra NASA w dniu 15 września 2016 roku. Kolorem czerwonym przedstawiono powierzchnie ziemi odznaczające się wysoką temperaturą (ogień).

Pióropusze dymu w prawym górnym rogu wskazują na pożary, które trawią północ od Ust’-Kut w Rosji, gdzie odnotowywano poważne pożary również na początku roku.

Pożary te pojawiły się zaskakująco późno, m.in. ze względu na fakt, że w Rosji wciąż panują bardzo wysokie temperatur. Pod koniec lipca 2016 roku satelity wykazały pożary między rosyjskimi miastami Miryuga i Koyumba, około 160 km na wschód od obecnych płomieni.

Jednak letnia pora na Syberii będzie coraz gwałtowniej ustępować. Nocą temperatura w regionie już spada poniżej 1,6 stopnia C. Zbliżającą się jesień widać także w krajobrazie, który staje się coraz bardziej żółty w związku ze zmianą koloru drzew liściastych.

19.09.2016 21:33