Naukowcy z Uniwersytetu KaFoskari w Wenecji oraz Narodowego Instytutu Badań Dynamiki Procesów Ekologicznych zbadali weneckie kanały w celu odszukania „zapachów” – składników produktów kosmetycznych, których ludzie używają na co dzień. Pobrane próbki wskazują jednoznacznie, że woda w kanałach Miasta Miłości pachnie… perfumami – donosi Vesti.ru.

W skład mydeł, detergentów, szamponów, i wielu innych produktów do pielęgnacji ciała wchodzą specjalne „zapachowe” cząsteczki, które pomyślnie przeszły badania bezpieczeństwa dla zdrowia ludzkiego. Jednocześnie wciąż ich wpływ na środowisko jest mało znane. Aby wypełnić tę lukę, przeprowadzono zupełnie nowe badania, których wyniki zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Science of Total Environment.

Badanie zostało przeprowadzone w okresie od kwietnia do grudnia 2015 r. W ciągu tych kilku miesięcy, naukowcy wielokrotnie zebrali próbki wody z 22 punktów pomiędzy wewnętrznymi kanałami historycznego centrum Wenecji, na wyspie Burano, a dwa inne leżały na skrajnej północy Laguny Weneckiej. Próbki te były analizowane pod kątem obecności najczęściej stosowanych i chemicznie stabilnych substancji stosowanych w przemyśle kosmetycznym.

Ślady „cząsteczek zapachowych” wykryto we wszystkich miejscach pobierania próbek, ale zdecydowanie najwięcej było ich w okolicach osiedli ludzkich. Naukowcy ustalili, że stężenie cząstek w wewnętrznych kanałach miejskich może być do 500 razy wyższe niż w odległych rejonach zalewu. Próbki pobrane w czasie odpływu w weneckim Burano stwierdziły jednoznacznie, że stężenie tych substancji chemicznych były porównywalne ze stężeniami w nieoczyszczonych ścieków.

W Wenecji, mieście pozbawionym kanalizacji to poważny problem. Ścieki bowiem oczyszczane są tam za pomocą napowietrzania, w związku z czym woda z powrotem trafia do wodociągu i przepływa przez krany. Autorzy badania podkreślają problem nieodpowiedniego usuwania tych potencjalnie niebezpiecznych cząstek. Na przykład, jednym z najbardziej rozpowszechnionych substancji w wodach weneckiej laguny jest benzyl – znany alergen.

10.09.2016 18:33