Orbitująca 400 kilometrów nad powierzchnią planety załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wtajemnicza się w spektakularne widoki unoszącymi się nad Ziemią. Jednak materiał filmowy uchwycony przez członków w tym tygodniu ukazuje surową moc burzliwej atmosfery naszej planety: trzy wielkie huragany dostrzeżone z góry. Kamera na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zarejestrowała dwie olbrzymie burze tropikalne nad Pacyfikiem i jedną na Atlantyku.

Zdjęcia burzliwego trio zostały zrobione w dniu 30. sierpnia, gdy stacja kosmiczna ustawiła się krzywo do powierzchni Ziemi z prędkością ok. 18 km/godz. Podklatkowy materiał filmowy przedstawia spokojne oko burzy, wokół którego wirują ogromne białe chmury.

Począwszy od lewej znajduje się huragan Lester i został uchwycony nad wschodnim Pacyfikiem. Burza osiągnęła wówczas czwartą kategorię Saffira Simspna i towarzyszył jej wiatr o prędkości 220 km/h. Jednak słabnie, podążając w kierunku Hawajów. Dane z podczerwieni z NASA Jet Propulsion Laboratory wykazują, że temperatura wierzchołków chmur spadła do -53 stopni.

Druga z trzech burz, huragan Madeline, również uformowała się nad Pacyfikiem. Prędkość wiatru w chwili zrobienia zdjęcia nie przekraczała 145 km/godz., dlatego był to huragan pierwszej kategorii, podążając w stronę hawajskiego Big Island.

Ostatnia z burz dostrzeżona z kosmosu, huragan Gaston, szaleje nad Atlantykiem i zbliża się do Wielkiej Brytanii.Został sklasyfikowany jako huragan kategorii 3. z wiatrami osiągającymi 190 km/godz.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) okrąża Ziemię raz na 90 minut, pokonując każdego dnia tysiące kilometrów. Dostarcza bezkonkurencyjnego widoku Ziemi z góry.

01.09.2016 08:33