Przypominające tornada ogniste wiry – nazywane „firenado” – zostały dostrzeżone w USA, gdzie kilka stanów walczy z olbrzymimi pożarami lasów, które zmusiły do ewakuacji ponad 80 tys. ludzi, zwłaszcza w Kalifornii – donosi Sky News.

Dramatyczne materiały filmowe zostały zdobyte przez strażaków w Kalifornii, Oregon i Colorado, które pokazują ekipy walczące z uporaniem się z żywiołem, znanym też jako „ognisty wir”. To kolumna wirującego ognia, która wznosi się, gdy wysoka temperatura łączy się z burzliwymi wiatrami.

Jeden z nich towarzyszył pożarowi Beaver Creek w Routt National Forest w północnym Kolorado. Kolejny miał miejsce w piątek w stanie Oregon. Jednak najświeższy został schwytany w poniedziałek przez załogę w Kalifornii, gdzie ok. 82 tys. ludzi musiało się ewakuować ze swoich domów w obawie przed szybko rozprzestrzeniającym się pożarem, który do czwartkowego wieczora strawił 15 tys. hektarów na wschód od Los Angeles.

Gospodarstwa domowe pozostają również zagrożone w górskich gminach Lytle Creek, Wrightwood i Phelan, w pobliżu San Bernardino, gdzie strażacy próbują przejąć kontrolę nad żywiołem.

Ponad 1300 strażaków walczy z ogniem, który doprowadził do powstania ognistych tornad na całym obszarze, muszając gubernatora do ogłoszenia stanu wyjątkowego.

19.08.2016 08:36