Zabójczy wieloryb, który urodził się rok wcześniej od zatonięcia Titanica, jest uważany za najstarszy na świecie, został zauważony u wybrzeży stanu Waszyngton na Oceanie Spokojnym w ostatnich dniach – donosi Daily Mail.

105-letnia orka, która nazwano „Granny”, ale naukowcy używają również innej nazwy – J2 – była widziana w pobliżu San Juan Island False Bay na początku zeszłego tygodnia.

„Oglądaliśmy J11s (J27, J39 i J31) pływające przy K2 z adoptowanym synem L87. Na pewno wydaje się być w dobrym nastroju” – mówi Heather Madntyre, fotograf. Granny zdumiewa naukowców, gdyż orki żyją zwykle 60-80 lat. Ssak został po raz pierwszy zauważony w 1971 r., kiedy – jak szacują naukowcy – miał 60 lat i był głównie obserwowany w wodach północno-zachodniej części USA i Kanady. Jego wiek jest wartością szacunkową, jednak naukowcy podkreślają, że istnieje 12-letni margines błędu.

Granny wyróżnia się oznakowaniem w pobliżu jej płetwy grzbietowej i napięciu w kształcie półksiężyca.

Simon Pidcook z Ocean Ecoventures Whale Watching powiedział: „Granny pływa swobodnie, prawie non stop przez ponad 100 lat”. Południowi mieszkańcy pokonują średnio w ciągu doby ok. 130 kilometrów. To oznacza, że Granny w trakcie całego swojego życia przepłynęło kulę ziemską setki razy.

10.08.2016 14:33