W ogrodzie botanicznym w Belgii pracownicy wyhodowali olbrzymiego kwiatka. „Dziwadło olbrzymie” znane też jako Titan Arum to największy kwiat na świecie, który w minionym tygodniu zakwitł w belgijskim mieście Meise – informuje NDTV.

Jak poinformował rzecznik ogrodu botanicznego, by podziwiać niezwykły kwiat przybyło tysiące ludzi. Niestety, jego kwitnienie trwało tylko 72 godzin, dlatego nie wszyscy zdołali go zobaczyć.

Choć kwiat wydaje się piękny, to w rzeczywistości zapach, który poczujemy, gdy się do niego zbliżymy, przypomina padlinę lub zepsutą rybę. To właśnie z tego powodu nazywany jest „dziwadłem olbrzymim” lub „trupim kwiatem”. Według pracowników kwiat mierzy 1,9 metra wysokości i waży aż 18 kilogramów. Co ciekawe, kwitnie raz na 5, a nawet 10 lat. Zdarzały się okazy, które ważyły ponad 100 kilogramów.

Titan Arum, którego zaleca się podziwiać z zatkanym nosem, ma wielki żółty płatek sięgający od półtora do trzech metrów, który obramowuje purpura.
Kwiat co prawda nie pachnie zbyt dobrze, ale zdaniem niektórych niesie potężny ładunek energii seksualnej.

Titan Arum został odkryty w 1878 roku na Sumatrze i tam otrzymał swoją potoczną nazwę. W warunkach hodowlanych udało się go utrzymać w kilku ogrodach botanicznych na świecie. Wydzielany przez niego trupi zapach przyciąga padlinożerne żuki i muchy, które go zapylają.

01.08.2016 14:20