Tysiące mieszkańców Kalifornii mogło w poniedziałek wrócić do swoich domów w poniedziałek po śmiertelnym olbrzymim pożarze, który zmusił ich do ewakuacji w zeszłym tygodniu, przedarłszy się przez suche kaniony i pogórza na północ od Los Angeles – donosi agencja Reuters.

Około 480 kilometrów na północ kolejny pożar pustoszył górzystą okolicę w pobliżu malowniczego nadmorskiego miasta Carmel-by-the-Sea, spalając 6500 ha i niszcząc 20 domów oraz dwa budynki gospodarcze – podały władze. Z kolei Soberanes Fire, który rozprzestrzeniał się w Parku Narodowym Los Padres w hrabstwie Monteres zagroził ok. 1500 strukturom w poniedziałęk wieczorem i był opanowany w jedynie 10 procentach.

W pobliżu Los Angeles prawie 3 tys. strażaków próbowało opanować pożar o nazwie „Sand Fire”, który zniszczył powierzchnię ok. 130 km kw. w wysuszonych północno-zachodnich obrzeżach National Forest Angeles. Sand Fire wybuchł w ostatni piątek i do tej pory nie udało się go opanować. Szacowane 20-30 tys. ludzi żyjących w 10.000 domów, którzy zostali ewakuowani z powodu pożarów, w poniedziałek wieczorem zaczęli wracać do domów. Pożary gwałtownie podsycane przez silny wiatr oraz wysokie temperatury panujące w regionie, to efekt trwającej nieprzerwanie od pięciu lat suszy, która nawiedza Kalifornię. W poniedziałek temperatura w regionie zaczęła się stopniowo obniżać, co powinno ułatwić strażakom w walce z ogniem.

„Mamy bardzo mały wiatr, nastąpił wzrost wilgotności względnej, a więc są to korzystne warunki, by dostać się do pożaru i rozpocząć prace nad budową linii” – powiedział naczelny Los Angeles County Fire, Greg Hisel.

Z powodu dymu i wysokiego zanieczyszczenia powietrza wiele basenów wokół Los Angeeles zostało zamkniętych, a charakterystyczny smog odczuwali w weekend również mieszkańcy samego miasta. Pod koniec ubiegłego tygodnia 18 domów zostało zniszczonych; władze donoszą o jednej ofierze śmiertelnej, którego w sobotę wieczorem znaleziono w spalony samochodzie. Wśród nieruchomości, który spłonąć, był Sable Ranch – popularne miejsce do spędzenia urlopu wśród amerykańskich gwiazd.

26.07.2016 12:15