Silne trzęsienie ziemi o wstępnej magnitudzie 5,7 stopnia w skali Richtera, nawiedziło w poniedziałek pobliże miasta Pinotepa Nacional w południowomeksykańskim stanie Oaxaca, a wstrząs był odczuwalny m.in. w Mexico City – poinformowali mieszkańcy.

Trzęsienie ziemi, które uderzyło o godz. 15:50 czasu lokalnego, znajdowało się około 20 kilometrów na południowy wschód od Pinotepa Nacional – informuje Meksykańska Agencja Sejsmologiczna SNN. Eksperci poinformowali, że wystąpiło na płytkiej głębokości 20 km.

SNN początkowo szacowało intensywność wstrząsu na 6,0, ale obniżyło na 5,4. Według Amerykańskiej Służby Geologicznej USGS miało 5,7 stopnia w skali Richtera.

Szczegóły dotyczące jakichkolwiek zniszczeń lub uszkodzeń nie są znane, choć wstrząs był odczuwalny w tak daleko od źródła jak Mexico City. Z trzęsących się budynków ewakuowano wiele osób. Nie wydano zagrożenia falą tsunami.

Meksyk znajduje się w strefie tzw. „Pacyficznego Pierścienia Ognia” – łuku uskoków okalających państwa Oceanii – która ma skłonność do generowania dużych i silnych trzęsień ziemi. Pod koniec marca wstrząs o sile 7,4 stopnia w skali Richtera zabił w Meksyku dwie osoby, a jedenaście zostało rannych.

28.06.2016 16:30