Olbrzymie pożary lasów, które szaleją w południowej Kalifornii, zrodziły ognisty wir, znany również jako „tornado ognia” lub „firenado”. Jak powstaje takie zjawisko?

Ogniste tornado to „wirująca płonąca kolumna ognia, która wznosi się na skutek unoszenia gorącego powietrza. Tego typu wiry powstają, gdy temperatura powietrza w obrębie pożaru jest bardzo wysoka, ale znacznie chłodniejsza od otoczenia” – powiedziała Marzena Rabczewska, synoptyk portalu Przyroda, Pogoda, Klimat. Ogniste tornada mają różne rozmiary – ich średnica sięga na ogół 30-60 cm, ale zdarzają się również i takie, których rozmiar przekracza 150 metrów. Duże płonące wiry mają intensywność małego tornada.

Ogniste tornada powstają zwykle w czasie pożarów o dużych rozmiarach i często okazują się niszczycielskie. Utworzony przez chłodne masy, które zajmują miejsce gorących, wir potrafi poruszać się z prędkością 100 km/h i rozrzucać iskry na duże odległości, wywołując kolejne pożary. Tego typu kolumny są najbardziej prawdopodobne tam, gdzie wiatr często zmienia kierunek, na przykład w pobliżu rosnących drzew.

Czwartkowe ogniste tornado wystąpiło podczas Sherpa Fire, który do sobotniego południa zamienił w popiół około 3100 hektarów lasów i traw na zachód od Santa Barbara w Kalifornii. W akcje gaśnicze zaangażowano 1200 strażaków, ale opanowaniu żywiołu nie sprzyja pogoda – wysokie temperatury oraz ekstremalna susza. Setki ludzi musiało opuścić swoje domy.

19.06.2016 08:30