Setki osób ewakuowano przed szybko rozprzestrzeniającymi się pożarami, które wybuchły w nadmorskim regionie Południowej Kalifornii i jeszcze większy w Nowym Meksyku – informuje Reuters. Susza oraz upał napędzają płomienie, co budzi obawy zdrowotne w innych regionach.

Szeryf Santa Barbara Bill Brown powiedział na konferencji prasowej, że jego zastępcy prosili o ewakuację mieszkańców z 400 domów i firm, które znajdują się na drodze bezpośredniego zagrożenia ze strony ognia w Kalifornii. Obozowiczów oraz konie w stadninach również trzeba było przewieźć w bezpieczne miejsca.

Ogień, który wybuch w obszarze pustyni na północny zachód od Santa Barbara strawił chaparral oraz wysokie trawy w Los Padres National Forest. Szacuje się, że pożar zwęglił obszar równy 490 hektarom – podają media. „Tam nie ma zbyt dużej wilgotnej warstwy, wiec nie są to dobre warunki dla strażaków” – podkreślił Diane Black.

Wiatr rozprzestrzenia tzw. Sherpa Fire w kierunku wybrzeża Pacyfiku, co skłoniło władze do ewakuacji dwóch plaż w stanie ze względu na rosnące zagrożenie. Ogień zbliżył się również do 101 Freeway, zmuszając go do zamknięcia.

W Nowym Meksyku tzw. Dog Head Fire, który wybuchł w środę ok. 10 kilometrów na północny zachód od miasta Tajique wymusił ewakuacje i rozrósł się od tego czasu do 4900 hektarów. Tajique znajduje się około 50 kilometrów na południowy wschód od Albuquerque. Gubernator Susana Martinez ogłosiła stan wyjątkowy i zaapelowała do Gwardii Narodowej o pełną gotowość w razie pogorszenia się sytuacji. Ogień został spalił drzewa w centrum Nowego Meksyku, a dym kieruje się w stronę miast oddalonych o 160 kilometrów, gdy płomienie rozprzestrzeniają się na obszarze bezludnej okolicy. Szeryf hrabstwa Torrance oświadczył, że ewakuowano ok. 200 osób. D’Aquann dodaje, że silny wiatr oraz wysokie temperatury mogą przenieść ogień na wschód, gdy już ponad 600 strażaków walczy z ogniem.

The National Weather Service (NWS) wydało ostrzeżenia przed upałami na obszarach południowego zachodu Stanów Zjednoczonych, w tym w Kalifornii, Nevadzie i Arizonie. Prognoza biura NWS w Phoenix przewiduje w najbliższych dniach temperatury rzędu 48 stopni, które mogą okazać się rekordowe.

17.06.2016 08:25