Pomimo, że znajduje się w Galaktyce, 73 miliony lat świetlnych od Ziemi, astronomowie zdołali ustalić ciężar czarnej dziury. Kosmiczna próżnia została znaleziona w sercu Galaktyki NGC 1332 w Grupie Eridanus, a pomiary wskazują, że jej waga sięga równowartości 664 milionów mas Słońca.

Waga czarnej dziury to stosunek masy galaktyki do masy czarnej dziury w jej środku. Naukowcy uważają, że wszystkie galaktyki tworzą się wokół czarnych dziur, dostarczając potężne pole grawitacyjne oraz pożerając gwiazdy lub wszystkie inne rzeczy, które znajdą się zbyt blisko.

Poprzez porównanie masy galaktyki do masy czarnej dziury, astronomowie mogli ustalić, które wzrasta szybciej. To z kolei wskazuje na prawdopodobny los galaktyki i – być może – szerzej na wszechświat.

By zważyć tę dziurę, zespół naukowców z Rutgers University, kierowany przez profesora Andrew Bakera, używali tablicy radioteleskopów Alma w Chile. Alma, czyli Atacama Large Millimetre/submillimetre Array składa się z 66 ruchomych talerzy znajdujących się wysoko w Andach.

Dzięki temu, że teleskop znajduje się 5 km nad ziemią, poprawia to rozdzielczość badanych długości fal. Ten wysoko precyzyjny instrument był w stanie wykryć gaz tlenku węgla wirujący wokół czarnej dziury, oddalonej około 73 mln lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Eridanus.

Mierząc przesunięcie gazu dopplerowskiego, obliczono, że jego prędkość obrotowa wynosi 1,8 mln km na godzinę. Ta ogromna prędkość jest możliwa do osiągnięcia tylko w polu grawitacyjnym czarnej dziury o wadze 664 milionów mas Słońca.

Raportując wynik w Astrophysical Journal Letters, profesor Baker opisał instrument Alma jako największy na świecie projekt astronomiczny i jeden, który już dostarczył nowych spostrzeżeń. „To był bardzo aktywny obszar badań w ciągu ostatnich 20 lat, próbując scharakteryzować masy czarnych dziur w centrach galaktyk” – powiedział.

06.05.2016 16:32