Do Polski spłynęło zimne arktyczne powietrze. Świadczą o tym nie tylko niższe wartości na termometrach, ale również opady śniegu, które pojawiły się nie tylko w górach, ale nawet na zachodzie naszego kraju. Najgorsze dopiero przed nami – najbliższe noce zapowiadają się bardzo zimne, z licznymi przymrozkami. To może stwarzać poważne zagrożenie dla ogrodnictwa i sadownictwa.
Pada śnieg i śnieg z deszczem
Od samego rana opady śniegu występowały wysoko w górach oraz na Podhalu. W Zakopanem o 08:00 rano leżała kilkucentymetrowa warstwa białego puchu, a w samym środku wiosny krajobrazy stały się iście zimowe. W ciągu dnia na zachodzie i północy wskutek podniesienia gradientu temperatury rozwinęły się chmury burzowe, Cumulonimbus. Niska izoterma 0 st. C sprzyjała opadom krupy śnieżnej, deszczu ze śniegiem i śniegu, co z pewnością mogło zaskoczyć wielu, którzy na początku kwietnia mówili już o prawdziwym lecie.
Noce z 5-stopniowym mrozem
Dzisiaj w większości Polski słupki rtęci nie przekroczyły 10 stopni. To niestety zapowiada bardzo zimną noc, zwłaszcza, że czekają nas przejaśnienia i rozpogodzenia. Jutro nad ranem ujemne temperatury nie pojawią się tylko na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce, gdzie zobaczymy ok. 3-4 stopni. Na pozostałym obszarze mróz do -4/-1 stopnia, przy czym najzimniej będzie w Kotlinie Jeleniogórskiej oraz na Pojezierzu Pomorskim. Podobne przymrozki wystąpią nocą z poniedziałku na wtorek, przy czym tym razem najzimniej będzie w centrum oraz na południu, gdzie temperatura może spaść miejscami do -5 stopni. W przyszłym tygodniu nocne przymrozki będą pojawiać się bardzo często, w najróżniejszych regionach w Polsce.
Uwaga na przymrozki
Późnowiosenne przymrozki występujące pod koniec kwietnia oraz w maju, a niekiedy także w czerwcu są wyjątkowo niebezpieczne. W tej chwili rośliny rozpoczęły wegetację i dlatego mróz, zwłaszcza taki poniżej -4 stopni, może okazać się dla nich tragiczny w skutkach.
Dlatego po zachodzie Słońca starajmy się okryć rośliny agrowłókniną. Okrycie z agrowłókniny jest lekkie, dzięki czemu nie uszkadza rośliny, częściowo przepuszcza wilgoć i światło, więc roślina może swobodnie kontynuować wegetację. Jako mniej wyrafinowane okrycie może posłużyć wiadro lub duża donica ustawiona do góry dnem.

24.04.2016 16:28