Nietypowa fala upałów, która w ostatnich dniach nawiedziła indyjski stan Telangana, już zaczęła zbierać śmiertelne żniwo. Z powodu wysokich temperatur panujących na obszarze całego stanu 66 osób zmarło, doznając udaru cieplnego i innych związanych z tym problemów – podaje Gulf News.

Największą liczbę zgonów – 28 – odnotowano z Mahbubnagar, 11 w Medaka i po pięć w Karimnagar i Khammam. Ofiary upałów odnotowano także w Adilabad, Nizamabad, Warangal i Nalgonda.

Według Departamentu Meteorologicznego Nizamabad, północ Telangana nadal jest najgorętszym obszarem w stanie z maksymalnymi temperaturami na poziomie 43,4 st. C, a następnie Medaka i Karimnagar – 43 stopnie. W Hyderabad zarejestrowano 41 st. C. W innych częściach stanu temperatura nie spada poniżej 40 stopni – jest nieznośnie gorąco, przez co cierpi wiele milionów ludzi.

Ekstremalna fala upałów zmusza tysiące do pozostania w chłodniejszych pomieszczeniach w czasie najwyższych temperatur, tymczasem drogi Hyderabad i innych miastach roztapiają się pod wpływem upalnego słońca. Władze zaalarmowały do mieszkańców, by unikać przebywania na powietrzu między 12 a 18.

Mieszkańcy stanu Teleangana zazwyczaj odnotowują tak wysokie temperatury w maju, ale w tym roku upały rozpoczęły się o miesiąc wcześniej.

W ubiegłym roku ponad 2000 osób straciło życie z powodu upałów w Telangana i Andhra Pradesh. Teraz urzędnicy obawiają się, że w tym roku sytuacja może się powtórzyć, a być może ofiar będzie jeszcze więcej, zwłaszcza, że Indyjski Departament Meteorologiczny spodziewa się anomalii El Nino. Ta może przynieść w najbliższych tygodniach temperatury sięgające w cieniu 46-47 stopni.

08.04.2016 10:26