Nasze prognozy odnośnie dnia dzisiejszego sprawdziły się w stu procentach. W godzinach wczesno popołudniowych doszło do rozwoju konwekcji głębokiej, która przynosi przelotne opady, grad i silne podmuchy wiatru.

Burze tworzą się dzisiaj za sprawą napływu powietrza polarnomorskiego, które doprowadziło do zwiększenia chwiejności termodynamicznej. Dzięki temu tworzą się pojedyncze lub słabo zorganizowane komórki burzowe Cumulonimbus, które przynoszą silne opady deszczu, a także grad.

W ciągu ostatniej godziny grzmiało m.in. na Pomorzu, Mazowszu, Podkarpaciu i Opolszczyźnie. Burza przeszła nad okolicami Kartuz, Namysłowa, Opoczna, Radomia, Garwolina, Wejherowa i Jasła. Oczywiście nie są gwałtowne, ale kilka wyładowań atmosferycznych możemy usłyszeć.

Do tego wszystkiego od czasu do czasu mocno wieje wiatr. W Lesznie pojedyncze porywy sięgały 79 km/h, a we Wrocławiu 76 km/h.

Konwekcja towarzyszyć nam będzie jeszcze przez około 2 godziny, po czym zacznie stopniowo zanikać. Deszcze oraz lokalne burze mogą do końca dnia występować w najróżniejszych regionach Polski.

29.03.2016 16:26