Za nami wtorek, który pod względem pogody był tragiczny – na południu i wschodzie padał śnieg, słońca ogólnie mieliśmy jak na lekarstwo i było zimniej niż niejednokrotnie w lutym czy grudniu. W środę aura na szczęście trochę się poprawi – co zupełnie bezchmurnego nieba mieć nie będziemy, to jednak przejaśnienia będą, a dzięki silniejszej operacji słonecznej temperatura wzrośnie.
Sytuacja baryczna
Nad Szkocją znajduje się potężny układ wysokiego ciśnienia, który klinem przez Morze Północne, Danię, południową Skandynawię sięga nad Polskę. Niże z kolei zdominowały obszar północnej Skandynawii, Rosji oraz Lazurowego Wybrzeża. Taki rozkład układów barycznych sprawia, że pozostajemy w niezbyt ciepłych polarnomorskich masach powietrza, ale dzięki silniejszej operacji słonecznej powietrze zacznie ulegać transformacji, czyli ocieplać.
Więcej słońca
Już od samego rana pogodnych regionów w naszym kraju mamy zdecydowanie więcej niż wczoraj. Co prawda jeszcze gdzieniegdzie na wschodzie oraz częściowo w centrum chmury się, to nigdzie nie pada.
W ciągu dnia pogodnych obszarów będzie przybywać – szczególnie sporo słońca do południa pojawi się na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Śląsku (Dolnym i Górnym), w Małopolsce, Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich i południu Mazowsza. Więcej chmur będzie na Warmii, Podlasiu oraz na północy i wschodzie Mazowsza.
Po południu na północy (oprócz wybrzeża) i na wschodzie rozwinie się sporo chmur kłębiasto-warstwowych, ale deszczu ani śniegu nie przyniosą. Poza tym zachmurzenie umiarkowane, a więc od czasu do czasu słońce błyśnie zza chmur.
Najcieplej na zachodzie
Słupki rtęci w najcieplejszym momencie dnia pokażą dziś od 3-4 stopni na Podlasiu i wschodzie Mazowsza, 5-7 stopni w centrum, na południu, Warmii, Kujawach i Pomorzu Gdańskim do 8-9 stopni na Ziemi Lubuskiej, Pomorzu Zachodnim, zachodzie Wielkopolski i Dolnego Śląska. Wiatr słaby i umiarkowany; na południu i zachodzie wschodni, poza tym północno-zachodni.
Warunki biometeorologiczne na południu, zachodzie oraz w centrum, gdzie będzie najwięcej słońca, biomet będzie korzystny. W tych regionach aura w środę będzie pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Z kolei na Warmii, Podlasiu i północy oraz wschodzie Mazowsza w strefie bardziej zachmurzonej warunki będą obojętne.
Dominować będzie dziś na ogół odczucie zimna, a na zachodzie chłodno.
Noc z przymrozkami
W nocy na wschodzie i Pomorzu Gdańskim zachmurzenie duże, lokalnie na Podlasiu słaby deszcz lub mżawka. Na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, w centrum i na południu noc pogodna, ale za to bardzo zimna; słupki rtęci spadną tutaj do -5/-2 stopni, a w kotlinach górskich do -8/-6 stopni. Najcieplej na wschodzie – od -1 do 2 stopni. Wiatr słaby, na północnym wschodzie umiarkowany, w województwach północnych i wschodnich zachodni, poza tym zmienny.

16.03.2016 06:19