Serbski rząd ogłosił w czwartek stan wyjątkowy w 15 gminach w związku ze zniszczeniami dokonanymi przez powodzie oraz spodziewane kolejne opady deszczu – donosi agencja Xinhua.

Decyzja została podjęta na sesji zwołanej po ostatnich powodziach, ulewnych opadach i rozlewiskach, które spowodowały ewakuację 118 osób, a pod wodą w całym kraju znalazło 710 domów.

Alert został ogłoszony głównie w centralnych i zachodnich gminach Serbii, gdzie powodzie zniszczyły nieruchomości i grunty rolne.

Powodzie spowodowały w wielu regionach przerwy w dostawie prądu, podczas gdy w pobliskiej miejscowości Lucani z powodu rosnącego poziomu wód zamknięto szkoły, zalane zostało miejskie centrum zdrowia i biura miejscowej fabryki.

Serbia wdrożyła siły zbrojne w Kraljevo, Cacak i innych miastach wzdłuż rzeki Morawy Zachodniej, które w większości znalazły się w bezpośrednim niebezpieczeństwie. Lokalne władze twierdzą, że poziom wody w rzekach obecnie maleje, ale przewidywane na kolejne dni opady mogą znów pogorszyć sytuację hydrologiczną w kraju.

Serbski premier powiedział na forum biznesowym, że powodzie były dalekie od tych, które uderzyły w Serbię w 2014 roku, ale rząd ogłosi stan wyjątkowy jako główny środek prewencji.

11.03.2016 02:36