Naukowcy wykorzystali Teleskop Hubble’a do granic jego możliwości, aby potwierdzić, że galaktyka, która znajduje się 13,4 mld lat świetlnych od nas, to najbardziej odległy i najstarszy obiekt znany we Wszechświecie – podaje NASA.

Światło widzialne galaktyki rozpoczęło swoją długą podróż w przestrzeni zaledwie 400 milionów lat po Wielkim Wybuchu, które doprowadziło do urodzenia wszechświata. Astronomowie zmierzyli odległość do galaktyki, znanej jako GN-Z11, poprzez podzielenie jej światła aż do składowych kolorów.

„Podjęliśmy duży krok wstecz w czasie, ponad to, czego się spodziewaliśmy, aby móc zrobić z pomocą Hubble’a. Widzimy GN-Z11 w chwili, gdy Wszechświat miał tylko trzy procent obecnego wieku” – wyjaśnia główny badacz Pascal Oesch z Yale University w oświadczeniu.

Po osiągnięciu głębokiej przestrzeni kosmicznej, astronomowie złapali przebłyski światła, gdy pojawiły się miliardy lat temu, ze względu na szybkość, z jaką porusza się światło, w nadziei, że dowiedzą się czegoś więcej o powstaniu wszechświata.

Astronomowie mierzyli duże odległości w kosmosie za pomocą „przesunięcia ku czerwieni”. „Zjawisko to jest wynikiem rozszerzania się wszechświata; każde z odległych obiektów we wszechświecie wydaje się, że oddala się od nas, ponieważ ich światło rozciąga się do dłuższych, bardziej czerwonych fal, gdy przemierzają przez rozwijającą się przestrzeń, by osiągnąć nasze teleskopy. Im większe przesunięcie ku czerwieni, tym dalej jest galaktyka” – wyjaśnia centrum informacji Hubble’a.

Naukowcy uważają, że by osiągnąć tę odległość, gdzie znajduje się GB-Z11, niemal wyczerpaliśmy pole widzenia Teleskopu Hubble’a. W 2018 roku astronomowie planują uruchomić Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba; instrument ten powinien przenieść nasze rozumienie wszechświata do nowych głębokości i odległości.

„Te nowe odkrycie przedstawia, że Teleskop Webb’a na pewno znajdzie wiele takich młodych galaktyk sięgających momentu, kiedy powstawały pierwsze kosmiczne obiekty” – powiedział badacz Garth Illingworth z University of California w Santa Cruz w oświadczeniu.

05.03.2016 10:31