W styczniu pisaliśmy, że luty bądź marzec przyniosą temperatury na poziomie poniżej normy, a wiosna może się poważnie opóźnić, jeśli okazałoby się, że luty będzie miesiącem cieplejszym. Niestety, sprawdziła się ta gorsza opcja, ponieważ luty przynosi znacznie wyższe wartości na termometrach. Czy to oznacza, że o wczesnych powiewach wiosny możemy zapomnieć?
Blokada cyrkulacji strefowej
Po styczniu, kiedy zauważyliśmy kilkutygodniową przerwę w powstawaniu głębokich układów niżowych nad Północnym Atlantykiem, w lutym aktywność strefowej cyrkulacji powietrza znów się zwiększyła. To z tego powodu miesiąc zapisuje się jako jeden z najcieplejszych, dużo pada, od czasu do czasu wieje.
Jednak prognozy wskazują, że w marcu ta sytuacja może ulec pewnej zmianie. Przede wszystkim w ostatniej dekadzie lutego przewiduje się gwałtowne słabnięcie ekstremalnego El Nino, które wzbudziło zachodnią cyrkulację powietrza nad naszym kontynentem. To może w końcu sprzyjać tworzeniu się układów wyżowych nad wschodnim Atlantykiem.
Marzec będzie chłodny?
Prognozy długoterminowe obarczone są dużym błędem, aczkolwiek od kilku dobrych dni widoczna jest tendencja chłodniejszej pierwszej połowy marca. Oczywiście, mało prawdopodobne jest to, by nastała trwała zima ze śniegiem i mrozem nawet w ciągu dnia, nie mniej temperatury mogą być dość często nieco niższe od normy. O ile w ciągu dnia spodziewamy się średnio 0-5 stopni, noce mogą przynosić spadki poniżej -5/-10 stopni. Często będzie padać, deszcz ze śniegiem i śnieg, więc jest szansa, że krajobrazy nieco się zabielą.
Wczesnej wiosny nie będzie?
Każdy, kto spodziewał się trwałej, wczesnej wiosny z temperaturami powyżej 20 stopni już w drugiej połowie marca czy pierwszej dekadzie kwietnia, może się zdziwić. Co prawda cieplejszych dni po 15 marca będzie więcej, jednak co najmniej do połowy kwietnia musimy być przygotowani na niekoniecznie miłe niespodzianki w postaci śniegu. Nie jest to oczywiście nic nadzwyczajnego, nie mniej duże skoki temperatur będą niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Bardziej trwała wiosna dopiero po 15. kwietnia, która dość szybko, bo w maju, może przekształcić się w lato.

17.02.2016 18:42