Mieszkańcy wielu części Meksyku zdecydowali się pozostać w ten weekend w domach z powodu trudnych warunków meteorologicznych, a przede wszystkim intensywnych opadów deszczu, śniegu, silnym wiatrem oraz niskich temperatur – donosi agencja ENEX.

Nagły atak mrozów i opady śniegu sprawiły, że władze zdecydowały się zadeklarować stan wyjątkowy w 334 gminach 23 stanów, głównie w północnej części Meksyku. Zadeklarowano koce oraz żywność dla około pół miliona osób z Chihuahua na północy do Chiapas na południu.

Deszcz ze śniegiem i mokry śnieg spadł na obszarach powyżej 3,5 km, zwłaszcza na obszarach: Nowy Meksyk, Tlaxcala, Puebla, Hidalgo i Veracruz, a wiatr w Tehuantepec osiągnął w porywach 70 km/h. W regionach górskich: Chihuahua, Durango, Zacatecas i Nuevo León temperatura spadła do -5 stopni.

Jednym z najzimniejszych miejsc w Meksyku w tym tygodniu była La Rosilla, wspólnota w gminie Durango z Guaneceví. Temperatura spadła cztery dni temu do -17 st. C. W międzyczasie w Nuevo León dachy wielu domów w gminie Galeana, położone w południowej części kraju, upadły pod ciężarem zalegającego śniegu, największego od co najmniej 20 lat.

31.01.2016 21:19