Wolno poruszający się cyklon Stan zbiera siły, kierując się w stronę północno-zachodniego wybrzeża Australii Zachodniej w sobotę, zmuszając do zamykania portów i ewakuacji pracowników firm górniczych. Cyklon Stan, pierwszy w tym sezonie który trwa od listopada do kwietnia, znajduje się 195 km na północ od Port Hedland i przemieszcza na południowy-wschód.

Synoptycy ostrzegają, że burza stanie się jeszcze silniejsza i przejdzie na północny wschód od Port Hedland, największego na świecie eksportera rudy żelaza w sobotę późnym popołudniem.

„W pobliżu centrum cyklonu możliwe są bardzo niszczycielskie wiatry w porywach do 170 km/h” – podaje BOM. Dla mieszkanców Port Hedland i Dampier, a także okolicznych obszarów przybrzeżnych i śródlądowych wydano żółty alert, co oznacza, że ​​muszą przenieść się do schronów.

Biuro ostrzegło także przed potencjalną niebezpieczną falą, która stwarza poważne ryzyko powodzi.

Porty Dampier i Port Hedland, przez które płynie gaz z szelfu północno-zachodniego, zostały zamknięte – podały władze. Rzecznik BHP Billiton powiedział, że firma ściśle monitoruje cyklon.

„Wszystkie działania zostały zakończone, a personel został ewakuowany przy minimalnej liczbie pozostałych do celów bezpieczeństwa i obserwacji” – podała spółka w komunikacie.

30.01.2016 12:20