Daleki Wschód Azji zmaga się z bardzo nietypową falą zimna, która zabiła w kilku krajach niemal sto osób, a padający śnieg m.in. w Japonii, Korei Południowej, Tajwanie i południowych Chinach doprowadził do powstania chaosu komunikacyjnego – informuje weather.com.
85 ofiar chłodu na Tajwanie
Temperatura w stolicy Tajwanu, Tajpej, spadła w ostatnich dniach do zaledwie 4 stopni, zabijając co najmniej 85 osób. Dziesiątki tysięcy ludzi utknęło na lotniskach z powodu gęstych mgieł, które ograniczały widzialność. Oficjalna krajowa agencja informacyjna podała, że ofiary zmarły z powodu hipotermii lub ataku serca wywołanych niskimi temperaturami. Trzydzieści pięć zgonów odnotowano w Taoyuan – w północnym Tajwanie, przy czym szesnaście z nich to ofiary w wieku 65-93 lata.
Kontynentalne Chiny
Większa część kontynentalnych Chin doświadczyła wyjątkowo niskich temperatur w ostatni weekend. W południowym mieście Guangzhou, który ma wilgotny klimat subtropikalny, w niedzielę spadł śnieg po raz pierwszy od 1967 roku.
Fala chłodów doprowadziła do śmierci czterech hodowców truskawek, którzy zginęli z powodu zatrucia tlenkiem węgla, gdy próbowali podgrzewać szklarnię. Kolejną ofiarą jest kobieta z Chongqing, która niefortunnie spadła z 24. piętra, pochylając się nad balkonem, by zobaczyć padający śnieg – donosi agencja Xinhua.
Atak zimy powoduje poważne utrudnienia komunikacyjne u schyłku chińskiego roku, zakłócając ruch na drogach, lotniskach i kolei. Odwołano kilkaset zaplanowanych lotów samolotów z lotniska Kunming w południowej prowincji Yunnan.
Jak informuje agencja Xinhua w północnej części kraju druga połowa ubiegłego tygodnia przyniosła temperatury na poziomie od 8 do nawet 16 stopni poniżej normy, natomiast w centralnych i wschodnich Chinach były niższe o 6-8 stopni.
Sześć ofiar w Japonii
Potężne śnieżyce przetoczyły się w weekend nad centralną i zachodnią Japonią, przyczyniając się do śmierci pięciu osób, a szósta zginęła w poniedziałek. Agencja Kyodo podała, że wśród ofiar była kobieta, która spadła z dachu podczas usuwania śniegu, mężczyzna, który zginął w wypadku samochodowym, inny został rozjechany przez pług śnieżny, a kilka wpadło do kanałów nawadniających, najwyraźniej podczas sprzątania ulic ze śniegu. 88-letnia kobieta w zachodniej Japonii w prefekturze zmarła po tym, jak osuwisko zniszczyło jej dom w Tottori w poniedziałek przed świtem.
Z powodu intensywnych opadów śniegu odwołano setki lotów, paraliż odnotowano również na kolei.
Fala zimna w Korei Południowej
Temperatura w stolicy, Seulu, spadła w niedzielę (24.01) do minus 18 stopni – najniższego poziomu od 2001 r. W sobotę wyspę Jeju pokryła 12-centymetrowa warstwa białego puchu, największa od 32 lat, a lokalne lotnisko między sobotą a poniedziałkiem nie obsługiwało swoich pasażerów. Na wyspie utknęło co najmniej 86 tys. ludzi, odwołano 1100 zaplanowanych lotów – podało Ministerstwo Transportu i władze lotniska.

26.01.2016 08:31