Wreszcie doczekaliśmy się prawdziwej zimy, takiej, jaką powinniśmy mieć o tej porze roku. W ostatnich dniach spadło trochę śniegu, w dzień towarzyszy nam lekki mróz, który umacnia się nocami, zwłaszcza podczas rozpogodzeń. We wtorek aura pozostanie prawdziwie zimowa – będzie i trochę słońca, i lokalnie popada, a temperatury kształtować się będą na poziomie od -6 do -1 st. C.
Sytuacja baryczna
Od Skandynawii po Rosję, daleko nad Atlantykiem, a także w środkowej części Morza Śródziemnego znajdują się niże z frontami atmosferycznymi. Wyże i kliny podwyższonego ciśnienia przejmują stery nad pogodą m.in. na Islandii oraz w Europie Zachodniej i w rejonie Karpat. Pod wpływem tego ostatniego jest dziś większa część Polski, ale nad dzielnice północne zaczyna wpływać front związany z niżem znad południowej Szwecji. Pozostajemy w zimnych arktycznych masach powietrza.
Sporo słońca, więcej chmur i śniegu na północy
Od samego rana na Ziemi Lubuskiej, na Śląsku, w Małopolsce, w Górach Świętokrzyskich, na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu będzie słonecznie, zachmurzenie małe i umiarkowane, lokalnie niebo bezchmurne. Im dalej ku centrum i na północ, tym chmur więcej i zwłaszcza w rejonie Zatoki Gdańskiej i na Żuławach opady śniegu, lokalnie o natężeniu umiarkowanym. Słabo poprószy miejscami na wschodzie.
Po południu sporo chmur wciąż w północnych regionach naszego kraju, lokalnie popada śnieg. Na pozostałym obszarze zdecydowanie więcej słońca, zwłaszcza na południu i zachodzie, gdzie niebo prawie zupełnie wolne od chmur.
Temperatura ujemna
Po w wielu regionach bardzo mroźnej nocy, w ciągu dnia powietrze ogrzeje się maksymalnie do -8/-6 stopni na północnym wschodzie, -5/-3 stopnie w głębi kraju do -2/-1 stopnia na zachodzie, w centrum oraz w rejonie Tarnowa. Nad samym morzem będzie około zera. Wiatr słaby, na północy wzrastający do umiarkowanego, na wybrzeżu okresami silniejszy, zachodni i południowo-zachodni.
Warunki biometeorologiczne na zachodzie i południu będą korzystne – spora dawka słońca, stabilne ciśnienie sprawią, że aura będzie pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Na pozostałym obszarze biomet obojętny, przechodzący na północy w ciągu dnia w niekorzystny – może pojawić się uczucie senności i rozdrażnienia.
W całym kraju dominować będzie odczucia zimna, tylko przejściowo na zachodzie i południu zrobi się chłodno, zwłaszcza w miejscach nasłonecznionych.
Noc mroźna, na północy i wschodzie popada
W nocy na południu przez całą noc pogodnie. Na pozostałym obszarze od północy postępujący wzrost zachmurzenia i na zachodzie, północy oraz wieczorem także na wschodzie śnieg, na Pomorzu okresami intensywny. Temperatura minimalna od -23/-21 stopni w rejonach podgórskich, ok. -15/-13 stopni na północnym wschodzie, gdzieniegdzie na południu, -10/-6 stopni w głębi kraju do -3 stopni nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

19.01.2016 06:27