W ciągu minionej doby dwie osoby poniosły śmierć z powodu nadmiernego wychłodzenia, tym samym podnosząc liczbę ofiar fali zimna do 75, począwszy od 1. listopada 2015 r. – poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W najbliższych dniach temperatura może spaść nawet poniżej -20 stopni, co zwiększa niebezpieczeństwo zwiększenia ofiar mrozów.
Najwięcej od trzech czterech lat
W niedzielę z powodu wychłodzenia zmarły dwie osoby – po jednej w mazowieckim i warmińsko-mazurskim. W styczniu liczba ofiar mrozów wzrosła do 57 i jest ona największa od 2012 r. Według najnowszego komunikatu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa od 1. listopada, a więc od początku sezonu zimowego, niskie temperatury zabrału życie 75 osobom.
W większości ofiarami mrozów są osoby bezdomne, chore i samotne, dlatego na te osoby trzeba zwrócić szczególną uwagę – radzą specjaliści. Wtedy należy zgłosić fakt na policję lub straż miejską.
Będzie mroźno
Meteorolodzy portalu Przyroda, Pogoda, Klimat ostrzegają równocześnie, że najbliższe dni pozostaną bardzo mroźne. Szczególnie niskich temperatur spodziewamy się nad ranem; tam, gdzie wystąpią rozpogodzenia, a więc na północy, wschodzie oraz miejscami w regionach podgórskich, słupki rtęci mogą się obniżać nawet do -20 stopni. W Terespolu w sobotę rano odnotowano przy gruncie -25 stopni.

18.01.2016 16:35