W niektórych regionach Syrii odnotowano opady śniegu, a temperatura spadła poniżej zera. W rezultacie los dziesiątek tysięcy ludzi w kraju nękanym przez wojnę domową stale się pogarsza. W sąsiednich krajach, gdzie schronienie znalazły setki tysięcy Syryjczyków, jest również bardzo zimno – donosi euronews.

Zdjęcia opublikowane na portalach społecznościowych pochodzą z Idbib na północy kraju i pokazują ośnieżone dachy i ludzi lekko ubranych stojących na ulicach podczas zamieci.

„Wielu uchodźców w krajach takich jak: Jordania i Liban żyje w okropnych warunkach i nie może liczyć na ciepło” – mówi Robert Mardini, dyrektor Bliskowschodniego oddziału Międzynarodowego Komitety Czerwonego Krzyża. „Nie są pewni, co przyniesie jutro” – dodaje.

Według Komitetu w Syrii żyje ponad 12 mln ludzi, z czego połowa z nich to dzieci, które są w potrzebie pilnej pomocy humanitarnej. Brakuje im jedzenia, picia i leków.

07 stycznia był pierwszym dniem w ciągu ostatnich trzech lat, kiedy w Syrii nie odnotowano ani jednego zgonu związanego z prowadzonymi operacjami wojskowymi. Powodem były opady śniegu, które na pewien czas uspokoiły wojnę.

13.01.2016 10:38