Zima nie ustępuje, a szczególnie mrozy. Za nami kolejna noc z dużymi minusami, na wschodzie temperatura spadła do -20 stopni. W poniedziałek czeka nas kolejny bardzo słoneczny dzień, dopiero po południu na Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu zacznie przybywać chmur. Temperatury wciąż grubo poniżej zera.
Sytuacja baryczna
Do naszego kraju napływa bardzo zimne polarnokontynentalne powietrze ze wschodu, znad Rosji. Sprowadza je potężny wyż znad północnej Rosji. Jednak w Europie przybywa chmur i frontów atmosferycznych, z którymi wiążemy nadzieję na ocieplenie w drugiej połowie tygodnia. Niż znad Atlantyku dotarł nad Wyspy Brytyjskie, ale wędrując na wschód słabnie, więc opadów za wiele nam nie przyniesie. Z kolei inny niż z okolic Rosji przesuwa się w stronę Skandynawii, omijając nasz kraj. Polska pozostaje w zasięgu wspomnianego wcześniej wyżu, mimo, iż ciśnienie szybko spada.
Dużo słońca
W pierwszej części dnia na przeważającym obszarze naszego kraju będzie słonecznie, w pasie od Pomorza, przez Kujawy, Wielkopolskę, centrum po Roztocze i Lubelszczyźnie bezchmurnie. Trochę więcej chmur napłynie nad dzielnice północno-wschodnie, chmur wysokich i średnich pojawi się całkiem sporo rownież na Ziemi Lubuskiej, na Śląsku i w Małopolsce, ale nie przyniosą one opadów.
Po południu w północnej, północno-wschodniej, wschodniej i częściowo centralnej części Polski słonecznie, tylko na Podlasiu i Warmii zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak już na zachodzie i południu niebo zacznie się poważniej chmurzyć i pod wieczór w Sudetach mogą pojawić się pierwsze słabe opady śniegu.
Siarczysty mróz
Przed nami kolejny bardzo zimny dzień. Temperatura maksymalna od -13/-11 stopni na Pomorzu, Kujawach, Warmii, Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie, -10/-7 stopni w Wielkopolsce, w centrum, na Podkarpaciu i w Małopolsce do -6/-3 stopni na Śląsku. Wiatr umiarkowany, ze wschodu.
Warunki biometeorologiczne na północy, wschodzie oraz w centrum będą korzystne, a co za tym idzie aura powinna pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Neutralny biomet na Ziemi Lubuskiej, południu Wielkopolski, na Śląsku i w Małopolsce.
W całym kraju, bez wyjątku, dominować będzie uczucie zimna.
Kolejna zimna noc
W nocy na północy i wschodzie naszego kraju ma być pogodnie, miejscami niebo bezchmurne. Na południu chmur więcej i lokalnie może poprószyć śnieg. To będzie kolejna mroźna noc – od -20/-17 stopni na północnym wschodzie, -16/-14 od Pomorza po Roztocze do -6/-8 stopni na Śląsku i w Małopolsce. Wiatr ze wschodu i południowego-wschodu, słaby i umiarkowany.

04.01.2015 06:28