Za nami wyjątkowo zimna noc. Na północnym wschodzie temperatura nad ranem obniżyła się do -21 stopni. Z powodu wychłodzenia ostatniej doby zmarło dziewięć osób, a od początku roku – 12. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że ofiar będzie więcej, ponieważ fala mrozów w Polsce utrzyma się do wtorku (05.01).
Od listopada 27 ofiar zimna
Jak powiedziała w rozmowie z portalem Przyroda, Pogoda, Klimat Anna Adamkiewicz z RCB, na przestrzeni ostatnich dwóch dni zmarło w Polsce w sumie 12 osób, a od listopada z powodu wychłodzenia w sumie 27.
„Wyjątkowo niskie temperatury, z jakimi mamy do czynienia na przestrzeni ostatnich dni, są szczególnie niebezpieczne dla osób bezdomnych i nadużywających alkoholu. Dlatego jeśli zobaczymy taką osobę, warto zgłosić ten fakt na policję lub straż pożarną” – powiedziała Adamkiewicz.
Na czas fali mrozów w całym kraju zorganizowano specjalne schroniska i jadłodajnie, gdzie biedni i bezdomni mogą skorzystać z noclegu i zjeść ciepły posiłek.
Wyjątkowo mroźna noc
Ostatnia noc w Polsce okazała się niezwykle mroźna. Tylko w Suwałkach i Białymstoku na wysokości 2 metrów odnotowano -21 stopni C. Jednak ponad 15 stopni mrozu mieliśmy na Pojezierzu Pomorskim, w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii, Mazowszu, w centrum, Lubelszczyźnie, w centrum, na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, w woj. świętokrzyskim, w Małopolsce i Podkarpaciu.
Również ta nadchodząca może przynieść od -20 do -18 stopni na wschodzie, południu oraz w centrum Polski. Ocieplać zacznie się od wtorku.

03.01.2015 10:36