Poranek wita nas niestety bardzo dużym mrozem. Na wschodzie i południu naszego kraju temperatura w wielu regionach spadła poniżej -10 stopni, ale co najważniejsze tym razem nigdzie nie brakuje pogodnego nieba. W ciągu dnia piękna aura będzie się nadal utrzymywać, lecz nie w całym kraju mróz ustąpi. Szczególnie dotkliwy będzie na wschodzie.
Sytuacja baryczna
Pogodą w naszej części kontynentu wciąż steruje potężny wyż, którego centrum przesunęło się znad pogranicza litewsko-białoruskiego nad północno-zachodnią Rosję. Jego wał jednak rozciąga się od Skandynawii, przez kraje Europy Środkowej po zachodnie obszary Morza Śródziemnego. Ten właśnie antycyklon ściąga po swojej stronie powietrze bardzo zimną masę arktyczną, które dociera m.in. nad Bałkany, Turcję i Grecję. Również i my jesteśmy pod jego wpływem w masie powietrza arktycznego, tylko na krańcach zachodnich zaznacza się cieplejsze polarnomorskie z południa za sprawą potężnego niżu znad Atlantyku.
Słonecznie i sucho
Od samego rana na przeważającym obszarze Polski będzie słonecznie, w wielu regionach niebo niemal zupełnie wolne od jakiegokolwiek zachmurzenia. Dopiero w ciągu dnia na zachodzie chmur piętra wysokiego i średniego zacznie przybywać, bowiem tam z zachodu przybliży się front atmosferyczny związany z niżem atlantyckim, ale padać do wieczora raczej nie powinno.
Wschód mroźny, na zachodzie temperatura dodatnia
Po bardzo zimnym poranku z grubymi minusami na termometrach po południu powietrze ociepli się do -3/-2 stopni na Podlasiu, wschodzie Mazowsza i Lubelszczyźnie, -1-0 stopni w głębi kraju do 1-3 stopni na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Małopolsce. Wiatr na wschodzie słaby, zmienny, na pozostałym obszarze umiarkowany, na wybrzeżu okresami silniejszy, południowo-wschodni.
Warunki biometeorologiczne będą korzystne, co oznacza, że aura będzie pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Wszędzie odczuwać będziemy dziś zimno.
W nocy śnieg na zachodzie
W nocy na ogół pogodnie, za wyjątkiem Polski zachodniej – śnieg ma padać na Pomorzu Zachodnim i Środkowym, w północnej i zachodniej Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku. Temperatura minimalna od -12/-9 stopni na Podlasiu, Lubelszczyźnie, w Małopolsce, na Podkarpaciu i w Górach Świętokrzyskich, -8/-6 stopni na Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, wschodzie Wielkopolski, w centrum, na Kujawach i Pomorzu Gdańskim do -3, -1 stopnia C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

31.12.2015 06:23