Lawa opada z wulkanu Siwelucz na Dalekim Wschodzie Rosji, wysyłając w powietrze kolumny popiołu na wysokość do pięciu kilometrów nad poziomem morza – poinformowali w poniedziałek naukowcy z Kamczackiego Zespołu Reagowania na Wybuch Wulkanu, cytowani przez agencję TASS.

„Wulkan nadal wybucha. Lawa spływa dzisiaj już z góry Młodych Szywiełucz. Kolumny popiołu zostały wzniesione do pięciu kilometrów nad poziom morza” – powiedzieli naukowcy, dodając, że nie ma zagrożenia dla osiedli w okolicy.

Chmura popiołu dryfuje na wschód i południowy wschód, a pióropusz obejmujące obszar około 15 kilometrów. Dział Nagłych Wypadków z rosyjskiego Ministerstwa w regionie Kamczatki podał, że nie odnotowano opadów popiołu w okolicy.

Pomarańczowy alert wydano kilka godzin ponad erupcją wulkanu Szywiełucz, który w każdej chwili może emitować popiół do 10 kilometrów nad poziom morza. Samoloty, które latają w pobliżu Szywiełucza są proszone do zmiany trasy.

Na Półwyspie Kamczatka znajdującym się na Rosyjskim Dalekim Wschodzie istnieje ponad 150 wulkanów, a ok. 30 z nich pozostaje aktywnych. Wulkan Siwelucz znajduje się 450 km na północny-wschód od największego miasta na Półwyspie Kamczatka – Pietropawłowsk Kamczacki, gdzie mieszka ponad 181 600 osób. Jednak najbliższe obszary zamieszkane znajdują się w odległości 50 kilometrów wulkanu, które od 1980 r. doświadczają regularnych opadów popiołu.

21.12.2015 21:16