Aktualnie najstarsza panda na świecie, która zabawia miliony ludzi z całego świata, skończyła w sobotę 35 lat – podała agencja Xinhua. Powyższe zdjęcia przedstawiają Basi, która zajada się urodzinowym tortem w Fuzhou Panda World w Chinach, by uczcić rocznicę. Gdy przeliczyć wiek pandy na wiek człowieka, Basi skończył 140 lat, więc jest drugą najstarszą pandą w historii.

W 1987 zwierzę odwiedziło San Diego Zoo w Ameryce, przykuwając uwagę co najmniej 2,5 mln obserwatorów w ciągu sześciu miesięcy jej pobytu w ogrodzie. Niezwykły spektakl akrobatyczny w wykonaniu Basi zaskoczył wielu turystów, przez co w 1990 roku panda została wybrany jako Pan Pan – prototyp maskotki Igrzysk Azjatyckich w Pekinie.

Swój sędziwy wiek Basi może zawdzięczać trzem faktom: udomowienie, naukowo opracowanej diecie oraz profesjonalnej opiece medycznej.

Dzięki udomowieniu Basi zaczęła ufać ludziom, pozwalając zbliżyć się do siebie, co umożliwiło szybkie wykrycie problemów zdrowotnych i podjąć odpowiednie leczenie.

W ramach drugiego czynnika naukowcy stale monitorowali układ pokarmowy pandy. Wreszcie Basi otrzymała specjalistyczną opiekę medyczną. Pandy narażone są na te same choroby, które występują u człowieka, ale doświadczenie kliniczne w leczeniu tych zwierząt pozostaje stosunkowo niewielkie. Jeśli Basi zachorowała, opiekowało się nią 30-40 specjalistów, którzy specjalizują się w różnych dziedzinach medycyny.

Mimo swojego wieku, panda wciąż cieszy się doskonałym zdrowiem, dobrą aktywnością fizyczną, brakiem kontuzji, dość wysoką inteligencją oraz zdrowymi zębami.

30.11.2015 02:33