Szykuje się kolejna wielka porażka TVN Meteo i Smrody, którzy wieścili kontynuację zimowej aury w pierwszej dekadzie grudnia oraz spektakularne zwycięstwo naszego bloga. To my – jako jedyni od dwóch tygodni pisaliśmy, że aktualnie trwający incydent będzie krótki, po którym na przełomie listopada i grudnia nadejdzie duże ocieplenie. Oczywiście nasze przewidywania okażą się znów słuszne w stu procentach.
Aktywny Atlantyk
Po chwilowej blokadzie strefowej cyrkulacji powietrza, co zaowocowało jednocześnie pierwszym uderzeniem zimy w krajach zachodniej części Europy, Atlantyk powrócił do swojej wysokiej aktywności sprzed kilku tygodni. Różnica ciśnień pomiędzy niżem islandzkim a wyżem azorskim wzrosła, co jednocześnie budzi ryzyko powstawania głębokich układów, transportujących z zachodu bardzo ciepłe, polarnomorskie masy powietrza.
Będzie padać
Wraz z głębokimi niżami napierającymi z zachodu, nad Skandynawię, fronty atmosferyczne przetaczać się będą w przyszłym tygodniu niemal każdego dnia nad Polską, niosąc intensywne opady. W poniedziałek ulew spodziewamy się na północy i zachodzie kraju, gdzie może spaść nawet 5-8 mm deszczu/6 godzin. Na wybrzeżu niewykluczone są po południu lokalne burze! Na pozostałym obszarze opady mają być dużo słabsze, choć też nie obejdzie się bez parasola. We wtorek deszczowo tym razem w centrum, a w środę na północy, w centrum i wschodzie. Przez ten czas średnio powinno spaść od 10-15 mm wody na wschodzie do nawet 25-35 mm na zachodzie. Będzie to znaczący opad jak na przełom listopada i grudnia.
Temperatura wzrośnie
Jak już wcześniej pisaliśmy, głębokie niże przemieszczające się znad północnego Atlantyku nad Skandynawię, a następnie Rosję będą transportować cieplejsze masy powietrza z zachodu. Już w poniedziałek w zachodnich i centralnych regionach Polski słupek rtęci osiągnie 10-11 stopni. Nieco chłodniej ma być na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu – 5-7 stopni. Dzień później wartości już bardziej wyrównane – w dzień ok. 5-8 stopni, ale za to w połowie tygodnia, ok. przyszłej środy, czwartku na wybrzeżu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, Dolnym i Górnym Śląsku, w Małopolsce oraz w dzielnicach środkowych popołudniami spodziewamy się 12-13 stopni. Nawet noce w większości przyszłego tygodnia bez mrozu; lekko ujemne wartości odnotujemy w poniedziałek na wschodzie, ale we wtorek prognozujemy już od trzech stopni na Suwalszczyźnie do 6-7 stopni w głębi kraju.
Będzie mocno wiać
W ostatnich dniach odpoczęliśmy od wichur, ale spokój w pogodzie nie będzie trwać zbyt długo. Już w poniedziałek na przeważającym obszarze naszego kraju porywy zachodniego i południowo-zachodniego wiatru osiągną 65-80 km/h, więc może być szkodliwy i bardzo uciążliwy. Gorzej na wybrzeżu, gdzie powiać może do 90 km/h. Wtorek również wietrzny, w środę pozostanie odczuwalny, ale porywy nie powinny już przekraczać 50 km/h.

27.11.2015 12:30