Ostatnie dwa dni mijały nam pod znakiem całkiem niezłej pogody – nie brakowało słońca, śnieg prószył miejscami, tylko dokuczała temperatura, zwłaszcza o porankach. W środę rozpoczną się lekkie zmiany, bowiem do zachodnich regionów Polski wtargnie mało aktywny front, za sprawą którego zachmurzy się i lokalnie popada. Z kolei wschodnia połowa kraju pozostanie słoneczna.
Sytuacja baryczna
Nad Atlantykiem, nieco na północ od Azorów, usytuował się ogromny układ wysokiego ciśnienia, po obrzeżach którego nurkują niże. Jeden z nich – stosunkowo rozległy znad Morza Norweskiego – przynosi kolejną porcję opadów w krajach zachodniej części kontynentu. Front atmosferyczny, który dziś znajdzie się nad Niemcami (chłodny) zaciągnie poprzez Europę Zachodnią kolejną falę zimnego powietrza, która dotrze nad zachodnie akweny Morza Śródziemnego. To da impuls do utworzenia się niżu nad Włochami, który na Półwyspie Apenińskim przyniesie w kolejnych dniach sporo deszczu. Generalnie wschodnia połowa Polski będzie dziś jeszcze pod wpływem wyżu znad Rosji, ale zachodnia część kraju dostanie się już w zasięg oddziaływania frontu związanego z zatoką niżową. Pozostajemy w zimnych masach powietrza.
Chmury na zachodzie, słońce na wschodzie
Od samego rana na wybrzeżu środkowym i zachodnim, Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, na zachodzie Wielkopolski i Dolnego Śląska przeważnie pochmurno ze słabymi opadami śniegu. Na pozostałym obszarze sporo rozpogodzeń, dużo słońca, tylko na krańcach wschodnich chmur jeszcze może się pojawić troszkę więcej. W ciągu dnia pochmurna strefa będzie wędrowała w głąb Polski, po południu obejmując Pomorze Gdańskie, zachodnią Warmię, Kujawy, całą Wielkopolskę, częściowo Ziemię Łódzką i Opolszczyznę. Do zachodu słońca pogodnie lub nawet bezchmurnie będzie na wschód od linii Olsztyn-Łódź-Katowice.
Wciąż zimno
Po bardzo mroźnym poranku w ciągu dnia zobaczymy co najwyżej od około 0-1 stopnia na północy, lokalnie na Pojezierzu Pomorskim i Podlasiu lekko poniżej zera, 2-3 stopnie w głębi Polski i na południowym wschodzie do 4-5 stopni w Małopolsce, na Górnym i Dolnym Śląsku oraz na Ziemi Lubuskiej. Wiatr na południu słaby, na pozostałym obszarze umiarkowany, południowy.
W zachodniej części kraju biomet będzie niekorzystny – nasuwający się front sprawi, że możemy czuć się senni, rozdrażnieni, pojawią się problemy z koncentracją. Od zachodniej Warmii, przez centrum po Małopolskę i Górny Śląsk warunki biometeorologiczne początkowo korzystne, potem zmieniające się w neutralne, z kolei w dzielnicach wschodnich aura będzie pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie od samego rana.
Dominować będzie dziś także odczucie zimna.
Noc z mrozem na wschodzie
W nocy od Podlasia i wschodniego i południowego Mazowsza, Lubelszczyznę, Podkarpacie, po Małopolskę i częściowo Górny Śląsk pogodnie, ale za to duży mróz, od -6 do -3 stopni, a w rejonach podgórskich 8-9 stopni poniżej zera. Na pozostałym obszarze pochmurno, lokalnie słabo poprószy śnieg, a na północnym zachodzie deszcz i będzie cieplej – od -2, -1 stopnia na Ziemi Łódzkiej, zachodzie Warmii i w rejonie Zatoki Gdańskiej do 1-3 stopni na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy.

25.11.2015 06.26