Fot. Reuters

Południowoamerykański ogromny region Amazonii skrywa jeden z najbardziej zróżnicowanych na świecie kompleksów gatunków drzew, ale ponad połowa z nich może być zagrożona wyginięciem z powodu trwającego wylesiania, by przygotować ziemie pod rolnictwo, hodowlę lub innych celów – informuje Reuters, cytując najnowsze badania.
Więcej niż połowa drzew zagrożona wyginięciem
Naukowcy powiedzieli w piątek, że jeśli te tendencje będą kontynuowane, między 36 a 57 procent szacowanych 15000 amazońskich gatunków drzew najprawdopodobniej zostałyby uznane za zagrożone wyginięciem na podstawie kryteriów stosowanych przez grupę, która tworzy takie oznaczenia – donosi Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody.
Badaniem objęto obszar o powierzchni 2,1 mln km kw., obejmujący Brazylię, Peru, Kolumbię, Wenezuelę, Ekwador, Boliwię, Gujanę, Surinam i Gujanę Francuską. Naukowcy przeanalizowali stan obecnych lasów Amazonii, dane oraz przewidywane obszary wylesiania.
Winny człowiek
„Większość gatunków, które sugerujemy, może być zagrożone wyginięciem, ponieważ są wykorzystywane przez ludzi na co dzień i wiele innych przedsiębiorstw, ponieważ mają znaczenie dla amazońskich gospodarek” – oznajmił pracownik ochrony przyrody Nigel Pitman z Field Museum w Chicago.
„Są to zarówno dzikie skupiska ważnych gospodarczo roślin spożywczych, takich jak brazylijskie orzechy, owoce akai i serce palm do cennych gatunków drewna oraz kilkaset gatunków, które rdzenni mieszkańcy Amazonii przeznaczają na eksport, tj.: owoce, nasiona, strzechy, leki, lateks czy olejki eteryczne” – dodaje Pitman.
Tempo wylesiania spadło, ale problem nie został rozwiązany
Drzewa te są ważne dla ekosystemów, ponieważ kontrolują erozję czy pozwalają utrzymywać klimat na umiarkowanym poziomie. „Naukowcy alarmują o wylesianiu Amazonii od kilkudziesięciu lat, a prognozy wskazują, że utrata lasów będzie kontynuowana w najbliższej przyszłości” – powiedział z kolei ekolog lasu, Hans ter Steege z Naturalis Biodiversity Center w Holandii.
„Dobrą wiadomością jest to, że w ciągu ostatnich 10 lat tempo utraty lasów w Amazonii spadło gwałtownie”.
Powierzchnia amazońskich lasów kurczy się od 1950 roku, gdy ludzie je wycinać i spalać pod obszary rolnicze, hodowle i rozwój. Do tej pory nie można było w sposób wiarygodny oszacować, jak wiele gatunków drzew zostało zagrożonych wyginięciem.
„Tak, zagrożenia są problemem, ale należy pamiętać, że ponad 85 procent lasów w wielkiej Amazonii wciąż stoi” – powiedział Pitman. Naukowcy stwierdzili, że amazońskie parki, rezerwaty i terytoria tubylcze, jeśli byłyby dobrze zarządzane, powinny być w stanie chronić większość zagrożonych gatunków. Poprzednie badania pokazały, że amazońskie lasy zmniejszyły się o około 12 procent, a skurczą o kolejne 28 procent do 2050 roku.
Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Science Advances.

23.11.2015 18:27