Od dwóch tygodni nie piszemy o niczym innym, niż tylko o chmurach, ciągle padającym deszczu, którym towarzyszy od czasu do czasu silny i porywisty wiatr. Nie inaczej zapowiada się wtorek – dużego zachmurzenia i opadów oczywiście nie zabraknie, ale z południowego-zachodu napływać będzie dość ciepła polarnomorska masa powietrza.
Sytuacja baryczna
Rejon Basenu Morza Śródziemnego, a także północną Rosję opanowały potężne układy wyżowe, zapewniające w tej części Starego Kontynentu stosunkowo spokojną pogodę. Niestety, powstające nad Atlantykiem głębokie niże bez przeszkód przez Wyspy Brytyjskie, Morze Północne i Norweskie dostają się nad Skandynawię oraz środkową część kontynentu, a fronty z nimi związane przynoszą nam częste opady. Jeden z takich frontów będzie dziś wędrował z zachodu na wschód przez nasz kraj, ale jednocześnie taki rozkład ciśnienia sprzyja adwekcji stosunkowo ciepłych polarnomorskich mas powietrza.
Pochmurno i deszczowo
We wtorek przez cały dzień na obszarze niemal całego naszego kraju będzie pochmurno, a przejaśnienia, jeśli się pojawią, to przede wszystkim przed południem na Roztoczu, a w drugiej – także lokalnie nad Sudetami. Od rana będzie deszczowo, przy czym w pierwszej części dnia najmocniej popada na wybrzeżu, Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, około południa w centrum, a po południu na południu i wschodzie. Opady zaczną słabnąć i zanikać dopiero wieczorem, ale nie na długo.
Ciepło, ale wietrznie
Temperatura maksymalna od 8-9 stopni na wschodzie, ok. 10 stopni od Pomorza Gdańskiego, przez centrum po Małopolskę do 12-13 stopni na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz na Pomorzu Zachodnim. Jednak odczucie chłodu spotęguje umiarkowanie, okresami silniej wiejący wiatr z południowego-zachodu.
Warunki biometeorologiczne w takiej sytuacji nie będą korzystne, może pojawić się uczucie senności i rozdrażnienia, kłopoty z koncentracją.
Noc mokra i coraz bardziej wietrzna
W nocy na niebie sporo chmur, chociaż w drugiej połowie na zachodzie spodziewane przejaśnienia. W wielu regionach będzie deszczowo, a nad ranem na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce, gdzie energia chwiejności wzrośnie do 300-500 J/kg, mogą pojawić się także burze z silnymi porywami wiatru i ulewnym deszczem. Noc ciepła, nad ranem spodziewamy się od 9-10 stopni w Małopolsce,w centrum, na wschodzie i północy do 11-13 stopni na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Wielkopolsce oraz na Pomorzu Zachodnim. Wiatr umiarkowany, w zachodniej, centralnej i południowej części kraju wzrastający do dość silnego i silnego, porywistego, w porywach ok. 60 km/h, a w czasie burz do 80 km/h, południowo-zachodni.

17.11.2015 06:15