Niespełna dwie doby po tym, jak Wyspy Brytyjskie zaatakował orkan Abigail, niosąc wiatr o prędkości 160 km/h, Wyspy przygotowują się na silne ulewy, które przyniesie tym razem były tropikalny huragan Kate – donosi Telegraph.co.uk.
70 ostrzeżeń przed powodziami
W sobotę brytyjska Agencja Środowiska wydała co najmniej 70 alarmów powodziowych dla dużych połaci północnej Anglii, w tym samym m.in. rejony: Cumbria, Lancashire, Greater Manchester oraz na północy i zachodzie Yorkshire.
Obszary te narażone są na ryzyko powodzi związane z ulewnymi deszczami, za sprawą których następuje znaczny przybór wody w rzekach.
Mieszkańcy z niepokojem patrzą na rozwój sytuacji w rzece Lower River Irwell na granicy pomiędzy Manchesterem a Salford oraz Kent w Cumbrii. W sobotę rano, dwa ostrzeżenia powodziowe wydano dla Keswick Kemping w Cumbrii i na rzece Ouse w Naburn Lock, na południe od Yorku.
Tymczasem duże obszary południowo-zachodniej Szkocji narażone są na powodzie w ciągu nadchodzących 24 godzin.
Miesiąc opadów w jedną dobę
Cumbria to obszar szczególnie wyróżniony przez meteorologów, ponieważ na północy w ciągu jednej doby może spaść blisko miesięczna norma deszczu. Po raz ostatni region ten został dotknięty nadzwyczajnymi opadami w 2009 roku, gdy suma osiągnęła 316 mm. Dodatkowo eksperci ostrzegają, że ulewnym deszczom będzie towarzyszył silny wiatr o prędkości ponad 100 km/h.
Agencja Ochrony Środowiska nakazała władzom lokalnym ustawianie worków z piaskiem wzdłuż rzek, a także apeluje do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności. Przebieg pogody pod koniec tej jesieni przypomina poprzednie dwie zimy, za sprawą których powodzie nękały znaczny obszar kraju.
Synoptyk z Met Office Craig Snell powiedział, że ostrzeżenia przed powodziami i wichurami w związku z nadejściem byłego tropikalnego huraganu Kate, który jest drugą potężną burzą, jaka przetoczyła się nad krajem w tym tygodniu. W rejonach górskich meteorolodzy spodziewają się opadów rzędu 200 mm, a taka ilość wody, która spadnie na mocno nasiąknięty grunt, może sprzyjać gwałtownym wezbraniom na rzekach.
Trwa usuwanie skutków czwartkowej nawałnicy
„Wiele obszarów objętych ostrzeżeniami może spodziewać się opadów od 70 do 100 milimetrów deszczu, a niektóre bardziej narażone części północnej Walii i północno-zachodniej Anglii aż 150 do 200 milimetrów” – powiedział Snel.
Craig Woolhouse, dyrektor Agencji Środowiska z Incident Management, dodał: „Poziom rzek w całej północnej Anglii już są wysokie i mogą wzrosnąć w związku ze spodziewanymi dalszymi intensywnymi opadami deszczu, przynosząc ze sobą znaczące ryzyko powodzi. Ściśle współpracujemy ze służbami ratowniczymi i partnerami, przygotowując się do weekendowego zagrożenia”.
Tymczasem burza Abigail, która uderzyła w Wyspy Brytyjskie w czwartek, pozbawiła prądu elektrycznego 20 tys. klientów. Szkoły na Szetlandach i Hybrydach Zewnętrznych zostały zamknięte z powodu trudnych warunków atmosferycznych.

14.11.2015 16:35