W nocy zgodnie z naszymi prognozami wtargnął chłodny front atmosferyczny związany z niżem, który przechodził nad Bałtykiem i przyniósł opady. W ciągu dnia opadów będzie mniej, lokalnie pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia, ale powieje silny, porywisty wiatr.
Sytuacja baryczna
Południowa Europa jest w zasięgu potężnego wyżu, który utworzył się w zachodniej części Basenu Morza Śróziemnego, w rejonie Balearów. Tymczasem nad Atlantykiem, a także w Skandynawii oraz nad krajami Nadbałtyckimi znajdują się niże z frontami atmosferyczny. Front chłodny związany z niżem, którego centrum znajdzie się około południa nad Łotwą, przyniesie opady przed południem na wschodzie. Po południu od zachodu pogodę zacznie kształtować klin wyżu znad Alp. Z północnego-zachodu napłynie powietrze polarnomorskie.
Sporo chmur i lokalnie opady, ale też przejaśnienia
W pierwszej części dnia deszcz będzie pojawiał się na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, ale najmocniej będzie padać na północnym wschodzie. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, a więc mamy szanse na chwile ze słońcem, lokalnie na północy może popadać.
Po południu na zachodzie, południu oraz w centrum zdecydowanie więcej słońca, miejscami pojawią się wręcz rozpogodzenia i padać nie powinno. Najgorsza aura panować będzie na Warmii, Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie, gdzie przeważnie pochmurno i mokro.
Maksymalnie 17 stopni, ale zimno spotęguje wiatr
Dzisiaj najchłodniej będzie na północy, gdzie słupki rtęci pokażą 12-13 stopni. Im dalej na południe, tym cieplej – w głębi kraju 14-15 stopni, a od Śląska po Małopolskę i Podkarpacie 16-18 stopni, tylko na południu woj. podkarpackiego będzie chłodniej.
Wiatr dość silny i porywisty, w porywach 65-75 km/h, nad samym morzem do 95 km/h, zachodni i północno-zachodni.
Warunki biometeorologiczne przez cały dzień będą niekorzystne na północnym wschodzie – możemy odczuwać tam senność i rozdrażnienie. Na pozostałym obszarze biomet obojętny, tylko na południu i w centrum początkowo niekorzystny. Z powodu silnego wiatru w całym kraju dominować będzie odczucie chłodu i zimna.
Noc z rozpogodzeniami, ale znów mglisto
W nocy pogodą w Polsce będzie kształtował klin wyżu, dlatego niebo przeważnie będzie pogodne. Jednak nad ranem w wielu regionach powstaną gęste mgły ograniczające widzialność poniżej 100 m, za sprawą których pojawią się też niskie chmury. Nad ranem kolejny front dotrze nad wybrzeże i krańce zachodnie, gdzie zacznie padać. Temperatura minimalna od 0-2 stopni w rejonach podgórskich, miejscami w Małopolsce oraz w Polsce środkowej do 5-6 stopni na wschodzie, zachodzie oraz na wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany, tylko wieczorem na wschodzie jeszcze dość silny i porywisty, w porywach do 60 km/h. Zachodni i południowo-zachodni.

08.11.2015 06:32