Nasze prognozy sprawdzają się w stu procentach, zupełnie niż naszej konkurencji (TVN Meteo), którzy wciąż obiecują nam piękne ciepłe popołudnia, których ciężko szukać. W czwartek na przeważającym obszarze naszego kraju dominowały niskie chmury, mgły, a na południowym wschodzie temperatura nie przekroczyła 0! Dzisiaj też znaczna część Polski pod chmurami podinwersyjnymi, za wyjątkiem dzielnic południowych, gdzie powinno być ciepło i pogodnie.
Sytuacja baryczna
Nad Atlantykiem i daleko nad Rosją dominują niże. Reszta kontynentu jest w zasięgu obszarów wysokiego ciśnienia. Jeden z nich znajduje się nad wschodnią Białorusią i teoretycznie jesteśmy pod jego wpływem. Jedynie o północno-zachodnią część kraju zahacza ciepły front atmosferyczny związany z głębokim niżem znajdującym się nad Północnym Atlantykiem. Pozostajemy w wilgotnych polarnomorskich masach powietrza.
Sporo chmur, na północy popada, a na południu zaświeci słońce
Od samego rana na ogół będzie pochmurno, jedynie na Śląsku oraz w rejonach podgórskich będzie się szybko przejaśniać i rozpogodzeniach. W wielu regionach mglisto, na południu, zachodzie oraz w centrum mają ograniczać widzialność poniżej 100 metrów, a początkowo na Podlasiu i przed południem na wybrzeżu zachodnim pojawią się opady deszczu.
Po południu na Opolszczyźnie, południu D. Śląska, w województwie śląskim oraz na południu łódzkiego, małopolskiego i podkarpackiego pogodnie, a nawet wręcz słonecznie. Na pozostałym obszarze pochmurno, lokalnie mglisto, a na Pomorzu, północy Kujaw i na zachodzie woj. warmińsko-mazurskiego mogą wystąpić opady deszczu o charakterze umiarkowanym.
Duża różnica temperatury
Znów najzimniej będzie na północy woj. podkarpackiego, na Lubelszczyźnie, południu Mazowsza i w Górach Świętokrzyskich – ok. 0-2 stopni. Poza tym 3-5 stopni w centrum i na północy, od 12 do 15 stopni na krańcach zachodnich, Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie i w rejonach podgórskich do 16-18 stopni lokalnie w Kotlinie Jeleniogórskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy.
Warunki biometeorologiczne tylko na południu mają być korzystne, a co za tym idzie aura będzie sprzyjająca dla naszego samopoczucia. Na pozostałym obszarze biomet niekorzystny, może pojawić się odczucie senności i rozdrażnienia. Na południu i krańcach zachodnich będzie dominować odczucie ciepła, ale w głębi kraju, gdzie zachmurzy się i będzie mglisto na ogół będzie zimno, wilgotno i nieprzyjemnie.
Noc mglista i pochmurna
W nocy początkowo na południu oraz w centrum liczne przejaśnienia i rozpogodzenia, ale szybko niebo przykryją chmury. Na pozostałym obszarze pochmurno, na północy, a nad ranem także na zachodzie opady deszczu. Liczne mgły i zamglenia. Temperatura minimalna od -2-0 stopni na wschodzie, 3-5 stopni od Pomorza Gdańskiego, przez Kujawy, centrum po Małopolskę do 9-11 stopni na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy.

06.11.2015 06.26