Babie lato, którym cieszyliśmy się od ostatniego piątku, powoli przechodzi do historii. Powoli, bowiem jeszcze dzisiaj będą takie miejsca, gdzie słupek rtęci podskoczy do 18-20 stopni. Jednak zbliżające się od wschodu rozpogodzenia związane są z bardzo zimnym wyżem znad Skandynawii, który przypomni nam, że w kalendarzu już prawie połowa meteorologicznej jesieni.
Sytuacja baryczna
Wspomniany wcześniej potężny wyż rozciągający się od Arktyki po Skandynawię zaciąga nad północno-wschodnią Europę, m.in. nad Rosję, Kraje Nadbałtyckie i Białoruś zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Zanim obejmuje ono regiony wschodnie i północne naszego kraju oczywiście ulega transformacji, staje się nieznacznie cieplejsze, dlatego dziś nie będzie tak zimno jak np. w Moskwie,. gdzie termometry po południu pokażą nie więcej niż 5 stopni.
Tymczasem niże rozciągające się nad Atlantykiem oraz Wyspami Brytyjskimi trzymają się z dala od Polski, stąd też nie kształtują u nas pogody. Dla nas ważny powinien być gigantyczny skandynawski antycyklon, który przyniesie chłody, ale jednocześnie sporą dawkę słońca.
Nie wszędzie będzie słonecznie
Od samego rana na południowy-zachód i zachód od linii Koszalin-Łódź-Rzeszów na niebie dominować będą chmury, a przejaśnień będziemy mieć stosunkowo niewiele. Z kolei na północny-wschód i wschód od tej strefy poranek i całe przedpołudnie przyniosą niemal bezchmurne niebo, ale niestety nieprzyjemną temperaturę, tym bardziej, że odczucie zimna spotęguje silniejszy wiatr ze wschodu.
W ciągu dnia strefa z rozpogodzeniami będzie wędrować coraz śmielej w głąb Polski, tylko na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej oraz na Dolnym i Górnym Śląsku oraz zachodzie Małopolski jeszcze od czasu do czasu może się chmurzyć, ale deszczu absolutnie nigdzie się nie spodziewamy. Bezchmurnego nieba spodziewamy się po południu na Suwalszczyźnie, poza tym zachmurzenie małe.
Będzie chłodno i zimno
-Mimo słońca na Suwalszczyźnie będziemy mieć dzisiaj zaledwie 7-8 stopni. Niewiele cieplej na Pomorzu, Warmii, Mazowszu, Pojezierzu Pomorskim, w centrum, na Lubelszczyźnie i w Małopolsce – 9-11 stopni C do 15-17 stopni na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr będzie umiarkowany, okresami silniejszy, z kierunków wschodnich.
Tymczasem warunki biometeorologiczne we wschodniej połowie kraju będą korzystne – stabilne ciśnienie oraz słoneczna aura sprawią, że nasze poczucie będzie dziś dobre. Na zachodzie i południu, gdzie niebo nieco bardziej zachmurzone, biomet obojętny.
Wszędzie odczuwać będziemy chłód i zimno, a na wschodzie i północy bardzo zimno. Nawet mimo słońca nie zapomnijmy o coś cieplejszym do ubrania, wychodząc z pracy i szkoły, bo będzie dziś łatwo się przeziębić./
Noc pogodna, ale miejscami mroźna
W nocy na ogół pogodnie, tylko na krańcach zachodnich i Śląsku więcej chmur, ale deszcz może pokropić w Kotlinach Sudeckich. Na północnym wschodzie będzie bezchmurnie. Bez mgieł. Temperatura minimalna od -4, -2 stopni C na Warmii, Podlasiu i wschodzie Mazowsza, od -1 do 1 st. C na Podkarpaciu, w Małopolsce, w Górach Świętokrzyskich, w centrum, Kujawach i Pojezierzu Pomorskim do 5-7 stopni C na zachodzie oraz na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni.

07.10.2015 06.18