Pogoda na Bahamach coraz groźniejsza @weather.com

Władze gorąco ostrzegają mieszkańców Bahamów przed huraganem Joaquin, który zbliża się do kilku tamtejszych wysp i może spowodować katastrofalne szkody – podaje weather.com.

Jak donosi CNN, co najmniej 10 tys. osób znajduje się w bezpośredniej strefie zagrożenia ze strony tropikalnego systemu. Urzędnicy zalecają jak najszybsze udanie się do solidnych tymczasowych schronów. „Należy już teraz realizować przygotowania do ochrony życia lub mienia” – informuje NHC.

Rząd Bahamów wydał ostrzeżenie przed huraganem dla północno-zachodniej części kraju, m.in. dla wysp: Berry Islands, Eleuthera, Grand Bahama Island i New Providence, ale wyłączając Andros Island i Bimini.

Linie lotnicze Delta wydała oświadczenie, w którym zwróci koszty lub przewiezie za darmo pasażerów do Freeport, Nassau i Georgetown między 30 września a 2 października. Strona internetowa Bahamian Tribune 242 donosi, że w czwartek większość lotów do i z Bahamów zostało odwołanych.

W związku z poważnym zagrożeniem ze strony huraganu wszystkim żołnierzom i oficerom z Royal Bahamas Defence Force odwołano wszelkie urlopy, wrócili do służby, by przygotować się do reagowania kryzysowego.

Szkoły publiczne zostały zamknięte w środę w Exuma, San Salvador, na Wyspa Cat i Rum Cay. Wiele schronisk otwarto dla mieszkańców szukających bezpieczeństwa na czas żywiołu.

Co najmniej trzy statki wycieczkowe zmieniły swój plan rejsów ze względu na burzę i zagrożenie sztormem.

01.10.2015 16.37