Po letnich rekordach wysokiej temperatury nieoczekiwanie w niektórych regionach Austrii zaatakowała zima – alpejskie drogi Grossglodiner w kraju związkowym Satzburg zostały zamknięte ze względów bezpieczeństwa po obfitych opadach śniegu.

„Mieliśmy 50 cm śniegu. Między Fuscher Torl a Hochtor odnotowano zaspy śnieżne osiągające nawet wysokości dwóch metrów” – powiedział zastępca policji, podinsp. Peter Embacher.

„Mamy trzy pługi śnieżne i dwie dmuchawy śniegowe. Mamy nadzieję, że dziś usuniemy cały śnieg i otworzymy tę drogę do piątku” – dodał w czwartek.

Śnieżyca nawiedziła m.in. uzdrowisko Bad Geatem, zaś droga do Sportgastein musiała zostać zamknięta po 40 cm opadach świeżego śniegu. W czwartek sytuacja była tak ciężka, że kierowcom kazano używać łańcuchów na drodze B99.

Centralny Instytut Meteorologii i Geodynamiki (ZAMG) poinformował, że w piątek pogoda powinna ulec poprawie, śnieg przestanie padać, a temperatura wzrośnie między 8 a 15 stopni.

Także w obszarach górskich w Górnej Styrii odnotowano pierwsze intensywne opady śniegu, gdzie na szczytach górskich Enns i Murtal odnotowano 15 cm świeżego śniegu.

Opóźnienia w ruchu odnotowano na drogach górskich w Styrii i Solkpass między dolinami Enns i Mur, które musiały zostać zamknięte z powodu trudnych warunków meteorologicznych.

25.09.2015 10.26