Częściowe zaćmienie Słońca widoczne z miejscowości Durbanville na południu Afryki @Twitter

Niespełna pół roku po zaćmieniu słońca, do jakiego doszło w Europie, w niedzielę, 13 września nasza dzienna gwiazda znów schowała się za tarczę Księżyca. Jednak tym razem wydarzenie było widoczne jedynie w niektórych krajach południowej Afryki, na Madagaskarze oraz na Antarktydzie.

Częściowe zaćmienie Słońca obserwowali m.in. mieszkańcy Republiki Południowej Afryki, Mozambiku, Zambii, Zimbabwe, na Madagaskarze i na Antarktydzie. To pierwsze z serii rzadkich wydarzeń astronomicznych w tym miesiącu – następne, widoczne w Polsce, będą mieć miejsce 28. września, kiedy dojdzie do zbiegu zjawiska superksiężyca oraz zaćmienia Srebrnego Globu.

Fot. Allen Versfeld @Twitter

Choć częściowe zaćmienie Słońca widoczne było w nielicznych regionach na Ziemi, w Internecie mogliśmy je obserwować na żywo, nie ruszając się z domu. Kilka godzin po zakończeniu wydarzenia sieć obiegły zdjęcia i filmy.

Fot. ESA

Następnego zaćmienie Słońca nastąpi w dniu 9 marca 2016 roku i będzie widoczne na znacznie większym obszarze – w Azji, Australii i Pacyfiku oraz na Sumatrze, Borneo i wyspie Celebes. Do zdarzenia dojdzie niemal dokładnie rok po tym ostatnim – całkowitym zaćmieniu, które było widoczne w północnej Europie.

Fot. Space Observating

14.09.2015 02.41